ČR:Důvěra v domácí ekonomiku podle souhrnného indikátoru důvěry v červenci mírně vzrostla o 0,6 bodu m/m na hodnotu 97,7. Podle průzkumu České národní banky bankovní sektor ve 3. čtvrtletí neočekává změnu úvěrových standardů u podnikových úvěrů, avšak očekává zpřísnění úvěrů domácnostem.
Eurozóna:Kompozitní index nákupních manažerů PMI v červenci podle předběžného odhadu poklesl na 55,8 bodu z červnových 56,3 bodu.
USA:Kompozitní index nákupních manažerů PMI v červenci podle předběžného odhadu vzrostl na 54,2 bodu. Prodeje starších domů v červnu poklesly o 1,8 % m/m na 5,52 mil. v přepočtu na celý rok.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se i v úvodu nového týdne odehrávalo převážně těsně nad hladinou 26 CZK/EUR a v okolí 26 se bude koruna velmi pravděpodobně pohybovat i v nadcházejících dnech tohoto týdne. Z domácích ekonomických dat stál včera za pozornost červencový index důvěry v domácí ekonomiku, jehož hodnota mírně vzrostla. Pokud se podíváme na index detailněji tak důvěra vzrostla v průmyslu, v obchodu a ve službách. Důvěra spotřebitelů sice mírně poklesla, ale i nadále zůstává na velmi silných hodnotách v blízkosti historických maxim. S kurzem koruny mohou v tomto týdnu zahýbat vyjádření členů bankovní rady České národní banky (ČNB) k případnému zvýšení úrokových sazeb (měnověpolitické zasedání bankovní rady včetně zveřejnění nové prognózy se uskuteční již příští čtvrtek, tj. 3. srpna).
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna na začátku nového týdne pohybovala v rozmezí 22,30 – 22,40 CZK/USD. Oproti polskému zlotému koruna v pondělí mírně oslabila, když zlotý těžil z faktu, že polský prezident A. Duda vetoval zákon o nejvyšším soudu.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru posílil a zamířil pod hladinu 305 HUF/EUR. S ohledem na veto zákona o nejvyšším soudu zlotý posílil vůči euru pod úroveň 4,25 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pondělí obchodovalo v blízkosti 2,5 letých eurových maxim zhruba v rozmezí 1,163 – 1,167 USD/EUR. Na předběžné odhady PMI eurodolar výrazněji nereagoval. Klíčovými makroekonomickými událostmi tohoto týdne je středeční zasedání Americké centrální banky (Fed) a páteční předběžný odhad amerického HDP ve 2. čtvrtletí.
Očekávaná data a události
Německo: Index podnikatelské důvěry Ifo (červenec)
Polsko: Míra nezaměstnanosti (červen)
USA: Index cen nemovitostí S&P/Case-Shiller (květen), Spotřebitelská důvěra (červenec)