Akcenta top

Ranní zprávy 25.8.2014

Ranní zprávy 25.8.2014

Klíčové události

  • ČR: Člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok uvedl, že úroveň kurzového závazku ČNB je adekvátní.
  • USA: Guvernérka Fedu Janet Yellenová uvedla, že spatřuje významné nevyužití zdrojů na trhu práce, který nadále zůstává mdlý a jeho plné oživení bude velmi složité. Co se týče otázky, kdy dojde ke zvýšení úrokových sazeb, tak Fed nemá podle Yellenové „mechanickou odpověď“. Jinými slovy, pokud by mělo dojít ke zvýšení sazeb, tak k tomu dojde za takových podmínek, kdy hospodářská situace bude stabilizovaná a zrychlující inflace v kombinaci s vyššími sazbami nebude ohrožovat oživení na trhu práce.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna v závěru týdne umazala zisky ze čtvrtka a kolem 17. hodiny se pohybovala na hladině 27,87 CZK/EUR. Kalendář s ekonomickými daty zel prázdnotou a vyjádření člena bankovní rady ČNB Jiřího Rusnoka mělo pouze holubičí tón a na vývoj na trhu neměl žádný vliv.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Koruna na páru s americkým dolarem výrazně oslabila v reakci na dění na hlavních trzích. Obchodování se v pozdních odpoledních hodinách přesunulo nad hranici 21,00 CZK/USD a ukončilo na 21,06 CZK/USD. Domácí měna se vůči zlotému pohybovala v průběhu dne lehce pod hranicí 6,65 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé měny středoevropského regionu čelily výkyvům na obě strany. Forint uzavřel mírně silnější na hladině 313,1 HUF/EUR. Zlotý během obchodních hodin nepatrně oslabil. Kolem se 17. hodiny kotoval na úrovni 4,186 PLN/EUR. 
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se v pátek vyčkávalo až do 16. hodiny na vystoupení guvernérky Fedu Janet Yellenové. I přesto, že projev Yellenové byl nesen v relativně neutrálním duchu, tak dopomohl americkému dolaru rozšířit své zisky a posílit k hranici 1,322 USD/EUR. Podle vyjádření guvernérky je zřejmé, že údaje z trhu práce budou hrát naprosto klíčovou roli při rozhodování o změnách v měnové politice, a tudíž budou mít ve střednědobém až dlouhodobém výhledu zásadní vliv na vývoj dolaru.

Očekávaná data a události

  • Německo: IFO Index podnikatelské nálady (srpen)
  • USA: Prodeje nových domů (červenec)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností