Akcenta top

Ranní zprávy 25.8.2017

Ranní zprávy 25.8.2017
CZ2017-08-25 

Klíčové události

  • Polsko: Míra nezaměstnanosti v červenci na úrovni 7,1 %. 
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 234 tisíc. Prodeje existujících domů v červenci: 5,44 mil. Ratingová agentura Fitch uvedla, že neúspěch včasného zvýšení amerického federálního dluhového stropu by mohl podnítit přezkum ratingu USA „s potenciálně negativními důsledky".

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru v průběhu dne mírně slábla. V závěru odpoledne se pohybovala na úrovni 26,11 CZK/EUR. Ekonomický kalendář byl včera prázdný a obdobně na tom bude i dnes. 
  • USDCZK & PLNCZK: Domácí měna vůči americkému dolaru zprvu mírně ztrácela k 22,16 CZK/USD, poté se vrátila k 22,10 CZK/USD. Vůči zlotému ukončila v červených číslech na 6,11 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Vývoj u zbylých středoevropských měn byl včera poměrně zajímavý. Zlotý si včera připsal slušné zisky a kolem 17. hodiny se pohyboval na 4,264 PLN/EUR. Forint během rána rozšiřoval předešlé zisky k 301,5 HUF/EUR a dostal se tak na nejsilnější hodnoty za posledních 28 měsíců. Poté ale v průběhu dne do „hry“ vstoupila MNB s prohlášením, že je připravena dále uvolňovat měnovou politiku, a že zářiový výsledek inflace poskytne bance nápovědu, jakým způsobem se mají její kroky dále ubírat. Forint na výroky MNB reagoval oslabením a ztrácel až k hladině 304,6 HUF/EUR. Zatímco v úterý MNB po zasedání podmiňovala případné další uvolnění měnových podmínek tím, že inflace zůstane po delší období pod 3 % cílem, tak ve čtvrtek dala svým jednáním poměrně zřetelně najevo, že silný forint je jí trnem v oku a neváhá proti jeho posilování zakročit. Pro zářiové zasedání tedy očekáváme, že MNB znovu zredukuje kapacitu 3měsíčního depozitního nástroje, aby podpořila forintovou likviditu na trzích a alespoň na čas omezila forintu možnosti k dalšímu posílení. 
  • EURUSD: Volatilita eurodolaru byla včera poměrně střídmá a obchodovalo se převážně v blízkosti 1,18 USD/EUR. Vyjádření E. Georgeové a R. Kaplana z Fedu byla v souladu s plánem banky postupně utahovat měnovou politiku, do dění na trhu se tedy příliš nepromítla. Dnes budou trhy během dne vyčkávat na večerní vystoupení M. Draghiho z ECB a J. Yellenové z Fedu v americkém Jackson Hole.

Očekávaná data a události

  • Německo: Ceny dováženého zboží (červenec)
  • USA: Hrubý domácí produkt (2. kvartál), IFO index podnikatelské nálady (srpen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností