Klíčové události
- ČR: Souhrnný index ekonomické důvěry, tzv. konjunkturální průzkum, v září vzrostl na 1,2 b. ze srpnových –2 b. Jedná se o první kladné číslo od dubna loňského roku. Důvěra vzrostla jak mezi podnikateli, tak i mezi spotřebiteli.
- Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v září vzrostl na 107,7 b. ze srpnových 107,5 b. Pokles hodnocení současných ekonomických podmínek byl vyvážen růstem ve složce očekávání.
- Polsko: Nezaměstnanost v srpnu poklesla na 13,0 %. Maloobchodní tržby v srpnu poklesly o 0,7 % m/m a vzrostly o 3,4 % r/r.
- Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) snížila hlavní úrokovou sazbu o 20 procentních bodů na 3,6 %.
- USA: Spotřebitelská důvěra v září klesla na 79,7 b. ze srpnových 81,8 b. Index výrobní aktivity z okolí Richmondu poklesl v září na 0 b. z předchozích 14 b.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruně se včera dařilo a dokázala smazat část pondělních ztrát. Na měnovém páru s eurem se obchodování během dopoledne přesunulo směrem k hladině 25,90 CZK/EUR a během odpoledne koruna dokázala ještě o několik haléřů posílit. V závěru odpoledne se kurz na mezibankovním trhu kotoval těsně pod zmíněnými 25,90. Hlavním hýbatelem je nyní pro korunu blížící se zasedání České národní banky (koná se již zítra 26. 9). Vzhledem k riziku spuštění devizových intervencí lze i během dnešního dne očekávat slabší kurz koruny k euru v blízkosti hladiny 25,90 a výše.
- Mírné zisky si koruna připsala i vůči americké měně, a to navzdory tomu, že euro k dolaru spíše ztrácelo. Obchodovalo se především těsně nad hladinou 19,20 CZK/USD, ale výjimkou nebyly ani kotace pod touto úrovní. Vůči polskému zlotému koruna posílila až k hladině 6,12 CZK/PLN, ale v závěru dne o vydobyté zisky přišla.
- Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru během dne stagnoval v pásmu 4,22 – 4,23 PLN/EUR a krátce posílil až v závěru dne. Maďarský forint v souvislosti se zasedáním MNB ztrácel a krátce se obchodovalo nad hladinou 300 HUF/EUR. Po zveřejnění výsledků zasedání MNB forint část ztrát smazal.
- Na hlavním měnovém páru se obchodovalo bez výraznějších změn. Euru příliš nepomohl výsledek indexu IFO, na druhé straně ani data z USA nebyla nijak úchvatná. Euro tak k dolaru mírně ztratilo a kotace probíhaly především pod hladinou 1,35 USD/EUR. Euro však má v dalších dnech i nadále potenciál k návratu nad hladinu 1,35 a výše.
Dnešní očekávaná data a události
- Německo: Spotřebitelská důvěra GfK (září)
- USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (srpen), Prodeje nových domů (srpen)