ČR:Důvěra v domácí ekonomiku v září mírně vzrostla o 0,5 bodu na hodnotu 99,6.
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v září mírně poklesl na 103,7 ze srpnových 103,8 bodu.
Polsko:Peněžní zásoba vyjádřená měnovým agregátem M3 v srpnu zrychlila na 7,5 % r/r z červencových 7,3 % r/r.
USA:Index národní aktivity chicagské pobočky Fedu v srpnu setrval na hodnotě 0,18.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v úvodu nového týdne oslabila a zamířila nad hladinu 25,60 CZK/EUR, kde se následně pohybovala po zbytek dne. V pondělí ráno Český statistický úřad zveřejnil, že ekonomická důvěra v září mírně vzrostla, a to jak mezi podnikateli, tak i mezi spotřebiteli. Detailnější pohled ukazuje, že v září došlo k růstu důvěry v obchodu a ve službách, zatímco ve stavebnictví důvěra mírně poklesla. V případě průmyslu se důvěra podnikatelů v ekonomiku oproti srpnu nezměnila. Vývoj indikátoru celkové důvěry celkem jednoznačně potvrzuje, že se českému hospodářství daří a rozhodně nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k výraznějšímu zpomalení ekonomiky či dokonce hospodářské recesi, jak můžeme v poslední době stále častěji slyšet. Ostatně je to přesně deset let od americké finanční krize, která se následně rychle přelila do reálné ekonomiky a způsobila silnou hospodářskou recesi nejen v ČR, ale téměř bez výjimky (Polsko) v celé EU. Ve zkráceném pracovním týdnu bude důležitým dnem středa, kdy zasedá bankovní rada České národní banky.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pondělí odpoledne posílila k úrovni 21,70 CZK/USD, když reagovala na pohyb na hlavním měnové páru EURUSD. Na měnovém páru s polským zlotým se na úvod týdne obchodovalo v okolí hladiny 5,95 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v pondělí pohyboval pod hladinou 324 HUF/EUR a polský zlotý v rozmezí 4,30 – 4,31 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro na začátku týdne opět otestovalo hladinu 1,18 USD/EUR a krátce se pohybovalo nad touto úrovní. Za odpoledním vystřelením eura nad hladinu 1,18 (moc dlouho se nad ní euro neohřálo) stála pozitivní zmínka prezidenta Evropské centrální banky M. Draghiho k vývoji inflace v eurozóně. Ze zajímavých statistik byl v pondělí dopoledne zveřejněn německý Ifo index, který ukazuje, že německé podniky vnímají aktuální ekonomickou situaci poměrně pozitivně a s optimismem se dívají i směrem do nadcházejících měsíců.
Očekávaná data a události
Polsko: Míra nezaměstnanosti (srpen)
USA: Index vývoje cen nemovitostí S&P/Case-Shiller (červenec), Index spotřebitelské důvěry (září)