Akcenta top

Ranní zprávy 25.9.2019

Ranní zprávy 25.9.2019
CZ2019-09-25 

Klíčové události

 • ČR: Důvěra v domácí ekonomiku se v září snížila. Souhrnný indikátor důvěry poklesl na 94,6 b. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil na 92,9 b. Indikátor důvěry spotřebitelů se snížil na 103,3 b.
 • Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v září vzrostl na 94,6 b. z předchozích 94,3 b. (odhad trhu 94,5 b.).
 • Polsko: Míra nezaměstnanosti v srpnu setrvala na 5,2 %.
 • USA: Index spotřebitelské důvěry v září poklesl na 125,1 bodu. Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v září klesl na -9 b. Růst indexu vývoje cen na trhu nemovitostí S&P/Case-Shiller v červenci meziročně poklesl na 3,18 % (tržní odhad 2,9 %).

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: V úterý dopoledne česká koruna vůči euru posílila až do okolí hladiny 25,85 CZK/EUR, později část těchto zisků smazala, ale i přesto se jí podařilo oproti vývoji posledních dnů v souhrnu posílit. V závěru odpoledne se tak obchodovalo na 25,86 CZK/EUR. Udržela si tak část zisků navzdory zveřejněným zářijovým výsledkům konjunkturálního průzkumu. Dle těchto dat se celková důvěra v domácí ekonomiku snížila (na nejnižší hodnotu za 5 let), a to v meziměsíčním i meziročním srovnání. V průmyslu a ve stavebnictví se přitom meziměsíčně nezměnila, ačkoli právě v průmyslu zůstává na 90,3 b., což je nejnižší hodnota ze všech. V obchodu se mírně snížila, stejně jako u spotřebitelů, u nichž se pro období následujících 12 měsíců rovněž mírně zvýšily obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. O svou vlastní finanční situaci se však nyní neobávají. Mezi podnikateli napříč sledovanými odvětvími lze však i přes pokles způsobený určitou mírou nejistoty celkově hodnotit důvěru spíše jako stabilní, podniky dobře vnímají zejména svou současnou situaci.
 • USDCZK & PLNCZK: I v úterý pokračoval u koruny vůči dolaru posilující trend, během dne se jí postupně podařilo posílit až k hladině 23,51 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým probíhalo obchodování převážně v okolí hladiny 5,90 CZK/PLN.
 • EURHUF & EURPLN: Maďarskému forintu se dnes dařilo a postupně posílil až k 334 HUF/EUR, maďarská centrální banka dle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Polskému zlotému se podařilo umazat část pondělních ztrát a v závěru odpoledne se obchodovalo v okolí hladiny 4,38 EUR/PLN.
 • EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru v úterý probíhalo především v okolí hladiny 1,100 USD/EUR, euru se tak nepodařilo umazat pondělní ztráty. Důležité rozhodnutí ve věci brexitu dnes učinil Nejvyšší soud Spojeného království, podle kterého je přerušení zasedání parlamentu vynucené premiérem B. Johnsonem nezákonné.

Očekávaná data a události

 • ČR: Zasedání centrální banky (ČNB)
 • Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK (říjen)
 • USA: Prodeje novostaveb (srpen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností