Akcenta top

Ranní zprávy 26.01.2022

Ranní zprávy 26.01.2022
CZ2022_01_26

Klíčové události

  • Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo se v lednu zvyšuje na 95,7 b. Dílčí index hodnocení současné situace se snižuje na 96,1 b. Dílčí index očekávání se zvyšuje na 95,2 b.
  • Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) na svém zasedání zvýšila hlavní úrokovou sazbu na 2,9 %.
  • USA: Index důvěry spotřebitelů CB v lednu klesá na 113,8 b. Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v lednu klesá na 8,0 b. Index cen nemovitostí v listopadu vzrostl o 1,1 % m/m a o 17,5 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Česká koruna v průběhu včerejšího dopoledne zprvu na měnovém páru s eurem posílila pod hladinu 24,45 CZK/EUR, později část zisků opět odevzdala. Přesto však v souhrnu vůči společné evropské měně posílila a v závěru odpoledne zakončila mírně nad hladinou 24,50 CZK/EUR. Před nadcházejícím únorovým zasedáním České národní banky (ČNB) se včera vyjádřili členové bankovní tady O. Dědek a T. Nidetzký, příliš však nepřekvapili. O. Dědek opět potvrdil své stanovisko, co se týče zvyšování úrokových sazeb – zůstává i nadále proti, protože dle jeho názoru současné inflaci nepomůže, naopak poškodí export a ekonomiku (připomeňme, že proti navyšování se staví také další člen bankovní rady A. Michl). Aktuální vysoké spotřebitelské ceny jsou dle Dědka totiž pouze důsledkem extrémního růstu cen vstupů, který však měnová politika neovlivní. Viceguvernér T. Nidetzký pak uvedl, že úrokové sazby v únoru překonají 4 % a výhledově vzrostou přibližně k 5 %. Na těchto úrovních by pak měly setrvat, dokud nezačne inflace na toto navýšení reagovat. Dle člena bankovní rady V. Bendy by pak ve druhé polovině letošního roku mohla začít debata o snižování sazeb – záleží však, zdali se bude ekonomika vyvíjet dle očekávání.
  • USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s dolarem koruna jen mírně oslabila. Na konci odpoledne se obchodovalo mírně pod hranicí 21,75 CZK/USD. Vůči polskému zlotému si naopak včera koruna dokázala připsat zisky, když již v dopoledních hodinách zamířila pod hladinu 5,35 CZK/PLN (na své historicky nejsilnější hodnoty). V závěru odpoledne probíhalo obchodování na této úrovni.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint reagoval na výsledek zasedání centrální banky (MNB) mírným posílením, když zamířil na úroveň 358,5 HUF/EUR. Polskému zlotému se naopak na měnovém páru s eurem nedařilo, oslabil na svá minima od začátku ledna (na úroveň 4,59 PLN/EUR).
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru převládl posilující trend dolaru, na konci odpoledne se obchodovalo na úrovni 1,127 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Míra nezaměstnanosti (prosinec), Peněžní nabídka M3 (prosinec)
  • USA: Zasedání americké centrální banky (Fed), Zahraniční obchod se zbožím (prosinec), Prodeje novostaveb (prosinec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností