Akcenta top

Ranní zprávy 26.05.2020

Ranní zprávy 26.05.2020
CZ2020_05_26

Klíčové události

 • ČR: Celková důvěra v domácí ekonomiku v květnu oproti dubnu mírně vzrostla o 0,3 bodu na hodnotu 75,1.
 • Německo: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí po zpřesnění poklesl o 2,2 % k/k a o 2,3 % r/r. Index podnikatelského klimatu Ifo v květnu vzrostl na 79,5 z dubnových 74,3 bodu.
 • Polsko: Peněžní zásoba M3 v dubnu zrychlila na 14,0 % r/r z březnových 11,8 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruna vůči euru na úvod nového týdne posílila a v závěru pondělního odpoledne se obchodovalo těsně nad hladinou 27,20 CZK/EUR. Celková důvěra v domácí ekonomiku v květnu mírně vzrostla na hodnotu 75,1. Nálada mezi domácími ekonomickými subjekty se tak po prudkém březnovém a hlavně dubnovém propadu stabilizovala. K růstu celkové důvěry v květnu přispěli především spotřebitelé (důvěra se u nich meziměsíčně zvýšila o 11,8 bodu na hodnotu 91,9), zatímco mezi podnikateli důvěra poklesla meziměsíčně o 2,2 bodu na hodnotu 71,6. Detailnější pohled ukazuje, že důvěra poklesla ve stavebnictví, v obchodu i ve službách a k mírnému zlepšení došlo v průmyslu. Nejpesimističtější jsou podnikatelé v sektoru služeb, když důvěra na úrovni 65,0 bodu je zde vůbec nejnižší v historii měření. V tomto případě se není čemu divit, když na odvětví služeb dopadala protikoronavirová opatření jednoznačně nejvíce. Jestli někde na květnových číslech hledat pozitiva, tak je to překvapivě výrazné zvýšení spotřebitelské důvěry. Pokud optimismus spotřebitelům vydrží, tak z toho v nadcházejících měsících budou profitovat i podniky ve službách.
 • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna posílila a během pondělního odpoledne se obchodovalo v okolí hladiny 25 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se kurz nacházel v blízkosti úrovně 6,05 CZK/PLN.
 • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se na úvod týdne nedařilo maďarskému forintu, který oslabil nad hladinu 351 HUF/EUR. Polský zlotý naopak posílil a v průběhu odpoledne testoval hranici 4,50 PLN/EUR (více jak dvouměsíční maximum zlotého).
 • EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru v pondělí nemělo jednoznačný trend a obchodovalo se v širším okolí hladiny 1,09 USD/EUR. Pokles německé ekonomiky v 1. čtvrtletí byl potvrzen na -2,2 % k/k a -2,3 % r/r. Podle předpokladu výrazně poklesla soukromá spotřeba, podnikové investice i vývoz. Ještě hlubšímu propadu ekonomiky zabránilo stavebnictví a vládní výdaje. Ve 2. čtvrtletí lze očekávat dvouciferný pokles německé ekonomiky. Pozitivem je květnový index Ifo, jehož hodnota oproti dubnu vzrostla, a to výhradně ve složce očekávání. Podniky jsou tak směrem k nadcházející budoucnosti o poznání optimističtější než v dubnu. Jestli oprávněně, to se dozvíme v nadcházejících měsících.

Očekávaná data a události

 • Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK (červen)
 • Maďarsko: Zasedání tamní centrální banky
 • Polsko: Míra nezaměstnanosti (duben)
 • USA: Index národní aktivity vydávaný pobočkou Fedu v Chicagu (duben), Vývoj cen nemovitostí (březen), Spotřebitelská důvěra (květen), Prodeje novostaveb (duben)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností