Akcenta top

Ranní zprávy 26.1.2015

Ranní zprávy 26.1.2015

Klíčové události

  • ČNB: Guvernér ČNB Miroslav Singer uvedl, že centrální banka bude pravděpodobně udržovat intervenční režim v platnosti déle, než se čekalo. Singer zdůraznil, že deflační tlaky v eurozóně mají negativní dopad na poptávku v domácí ekonomice a slabá koruna pomáhá tento dopad omezovat.
  • Německo: Index PMI ve výrobním sektoru klesl v lednu z 51,2 bodů na 51,0 bodů. Ve službách se zvýšil z 52,1 bodů na 52,7 bodů.
  • Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru vzrostl v lednu z 50,6 bodů na 51,0 bodů. Ve službách se také zvýšil z 51,6 bodů na 52,3 bodů. Člen Výkonné rady Evropské centrální banky Benoít Coeuré uvedl, že pokud efekty kvantitativního uvolňování nebudou dostatečné, ECB bude muset podstoupit další kroky.
  • USA: Index PMI ve výrobním sektoru poklesl v lednu z 53,9 bodů na 53,7 bodů. Prodeje existujících domů v prosinci +2,4 % m/m.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna vůči euru na konci týdne posílila k hladině 27,69 CZK/EUR. Zpevnění koruny lze přičíst na vrub především slabému euru a čtvrtečním opatřením ECB. Co se týče vývoje kurzu na nadcházející dny, tak výraznější posílení koruny neočekáváme. Pravděpodobnou variantou jsou pohyby kurzu lehce pod hranicí 28,00 CZK/EUR. Pokud by došlo k zásadnějším změnám kurzu, tak takové změny budou v neprospěch koruny.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Koruna na páru s americkým dolarem zprvu oslabila nad hranici 25,00 CZK/USD, posléze své ztráty korigovala a kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 24,62 CZK/USD. Vůči zlotému si připsala ztráty k hladině 6,581 CZK/PLN. 
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zlotý do pozdního odpoledne posílil k úrovni 4,21 PLN/EUR a pohybuje se na nejsilnějších hodnotách od poloviny prosince. V obdobné situaci se nachází také forint, který byl v průběhu týdne doprovázen rostoucím trendem a v pátek ukončil na hladině 309,7 HUF/EUR. 
  • USD/EUR: Americký dolar na hlavním měnovém páru rozšířil své zisky ze čtvrtka. Během evropské obchodní seance posílil k hranici 1,11 USD/EUR, do závěru odpoledne však část zisků umazal a kolem 17. hodiny se pohyboval na 1,125 USD/EUR. Indexy PMI eurodolar nijak znatelně neovlivnily. To, co v současné době ovlivňuje vývoj na trhu, jsou opatření ECB a řecké volby. 

Očekávaná data a události

  • Německo: IFO index podnikatelské nálady (leden)
  • Eurozóna: Zasedání ministrů financí eurozóny (Eurogroup)

 

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností