Akcenta top

Ranní zprávy 26.1.2016

Ranní zprávy 26.1.2016
CZ2016-01-26

Klíčové události


• ČR: Celková důvěra v domácí ekonomiku v lednu vzrostla o 1,9 bodu na hodnotu 98,4. Důvěra se zvýšila jak mezi spotřebiteli, tak mezi podnikateli.
• Německo: Index podnikatelského sentimentu Ifo v lednu poklesl na 107,3 bodu z prosincových 108,6 bodu.
• USA: Index výrobní aktivity z okolí Dallasu v lednu poklesl na -34,6 bodu.


Vývoj na devizovém trhu 


• EURCZK: Koruna se vůči euru na úvod nového týdne nadále pohybovala těsně nad intervenční hladinou 27 CZK/EUR. K měnové politice České národní banky se včera vyjádřil viceguvernér V. Tomšík. Podle něho se česká ekonomika nachází v dobrém stavu a inflaci na úrovni 2 % bychom mohli vidět od začátku roku 2017. Zároveň Tomšík prohlásil, že do budoucna nelze vyloučit protichůdný vývoj měnové politiky ČNB a Evropské centrální banky (ECB). Pokud by se slova V. Tomšíka skutečně naplnila, tak by to znamenalo, že ČNB opustí intervenční režim zkraje roku 2017, tedy dříve než ECB ukončí kvantitativní uvolňování. To by však sebou neslo velké riziko toho, že koruna k euru výrazně posílí a ČNB bude muset na trhu zůstat aktivní a intervenovat proti posilující koruně.
• USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruna koruna v pondělí nacházela především těsně pod hladinou 25 CZK/USD. V souhrnu za celý den mírně posílila. Vůči polskému zlotému koruna lehce posílila. Obchodování nadále probíhá na dohled hladiny 6 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské země na úvod nového týdne mírně ztrácely. Maďarský forint během odpoledne oslabil až na 313 HUF/EUR. Obchodování s polským zlotým během odpoledne probíhalo zhruba v pásmu 4,46 – 4,47 PLN/EUR.
• EURUSD: Na hlavním měnovém páru se na začátku nového týdne obchodovalo převážně v blízkosti hladiny 1,08 USD/EUR. Vzhledem ke skutečnosti, že ve středu zasedá americká centrální banka (Fed), tak jsou karty pro první polovinu týdne rozdány celkem jasně – bude se vyčkávat do středečního večera, kdy bude zveřejněn výsledek zasedání Fedu. Do té doby může být na eurodolaru spíše klid. O poznání rozbouřenější může naopak být druhá polovina týdne.


Očekávaná data a události  


• Maďarsko: Zasedání centrální banky MNB
• Polsko: Hrubý domácí produkt (2015), Míra nezaměstnanosti (prosinec)
• USA: Index cen nemovitostí (listopad), Spotřebitelská důvěra (leden), Index nákupních manažerů PMI – předběžný odhad (leden)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností