Akcenta top

Ranní zprávy 26.10.2015

Ranní zprávy 26.10.2015
CZ2015-10-26

Klíčové události

  • Německo: Index PMI ve výrobním sektoru poklesl v říjnu z 52,3 b. na 51,6 b. Index PMI ve službách vzrostl v říjnu z 54,1 b. na 55,2 b. 
  • Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru v říjnu stagnoval na 52 b. Index PMI ve službách se v říjnu zvýšil z 53,7 b. na 54,2 b. 
  • Polsko: Míra nezaměstnanosti v září na úrovni 9,7 %. 
  • USA: Index PMI ve výrobním sektoru vzrostl v říjnu z 53,1 b. na 54 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna na měnovém páru s eurem na konci týdne nejdříve mírně posílila blízko k intervenční hranici a dostala se k úrovni 27,03 CZK/EUR. V pozdních odpoledních hodinách došlo ke korekci a koruna své zisky umazala. Kolem 17. hodiny se kotovala na hladině 27,07 CZK/EUR. Ekonomický kalendář s daty z domácí ekonomiky bude tento týden prázdný. Jelikož koruna nejspíše nebude mít významnější podnět k oslabení, tak očekáváme, že v nadcházejících dnech se kurz bude nadále vyvíjet relativně v blízkosti hranice 27 CZK/EUR. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému páru reagovala na dění na hlavních trzích, kde dolar rozšířil zisky ze čtvrtka. Domácí měna tudíž oslabila a do závěru obchodní seance se dostala k úrovni 24,55 CZK/USD. Na páru se zlotým nedošlo k zásadnějším změnám. Kurz uzavřel na 6,372 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn zaujal pozornost forint, který sice v první polovině dne posílil k 308,5 HUF/EUR, odpoledne však obrátil trend a nabral výrazné ztráty. Kolem 17. hodiny se pohyboval na hranici 312 HUF/EUR. Volatilita zlotého k euru nebyla příliš vysoká. Obchodování probíhalo převážně v blízkosti hladiny 4,25 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Společná evropská měna na hlavním měnovém páru dále ztrácela. Již ve čtvrtek se po jednání ECB dostala hluboko do červených čísel a v pátek své ztráty ještě více rozšířila. Do konce evropské seance oslabila k úrovni 1,101 USD/EUR a pohybuje se tak na nejslabších hodnotách od poloviny srpna. Ekonomický kalendář tento týden nabídne hned několik důležitých dat z Ameriky, a to zejména HDP za 3. čtvrtletí, říjnovou spotřebitelskou důvěru a zářiové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Také se uskuteční dvoudenní jednání americké centrální banky (Fedu), přičemž tisková konference se bude konat ve středu. Jakým směrem se eurodolar v nadcházejících dnech vydá, bude do velké míry záviset na výsledcích amerických dat a na rétorice guvernérky Fedu Janet Yellenové.

Očekávaná data a události

  • Německo: IFO Index podnikatelské nálady (říjen)
  • USA: Prodeje nových domů (září)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností