Akcenta top

Ranní zprávy 26.10.2018

Ranní zprávy 26.10.2018
CZ2018-10-26 

Klíčové události

  • Německo: IFO index podnikatelské nálady v říjnu poklesl z 103,7 b. na 102,8 b. 
  • Eurozóna: Evropská centrální banka (ECB) ponechala úrokové sazby beze změny a potvrdila záměr ukončit nákupy aktiv do konce letošního prosince.
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v září +0,8 % m/m. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 215 tisíc. Rozjednané prodeje domů v září +0,5 % m/m.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru nejdříve posilovala a po poledni dosáhla k 25,82 CZK/EUR. Posléze tyto zisky korigovala a do konce obchodní seance se vrátila do blízkosti 25,85 CZK/EUR. 
  • USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj se odehrál na i měnovém páru koruna k americkému dolaru, kde si koruna zprvu připisovala zisky k 22,59 CZK/USD, aby se později dostala do červených čísel a ukončila na 22,74 CZK/USD. Vývoj na páru se zlotým byl pro korunu mírně rozkolísaný a v pozdních odpoledních hodinách se kurz pohyboval těsně u hranice 6,00 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera nedařilo maďarskému forintu, který do závěru odpoledne oslabil k hranici 324 HUF/EUR. Polský zlotý si naopak lehce polepšil a kolem 17. hodiny se kotoval na 4,309 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Společná evropská měna před zasedáním Evropské centrální banky (ECB) mírně posilovala k 1,143 USD/EUR. Po zasedání pak obrátila směr a do konce evropské seance oslabila k 1,137 USD/EUR. Zasedání ECB proběhlo v souladu s většinovými odhady a na trh nemělo zásadnější vliv. ECB zopakovala, že úrokové sazby zůstanou beze změny minimálně do léta 2019, a že nákupy aktiv budou probíhat v objemu 15 mld. EUR měsíčně do konce letošního prosince. Pokud přicházející makroekonomická data z eurozóny budou potvrzovat střednědobý inflační výhled, ECB nákupy v závěru prosince ukončí. Prezident ECB Mario Draghi uvedl, že nejistoty týkající se protekcionismu, rozvíjejících se trhů a volatility zůstávají v popředí pozornosti ECB, a že významné podpůrné monetární stimuly jsou nadále nutné. Draghi dodal, že ECB je připravena upravit všechny měnové nástroje v případě, že by to makroekonomická situace vyžadovala.

Očekávaná data a události

  • USA: Hrubý domácí produkt (3. kvartál), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (říjen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností