Akcenta top

Ranní zprávy 26.11.2013

Ranní zprávy 26.11.2013

Klíčové události

  • ČR: V listopadu vzrostl indikátor ekonomického sentimentu na 90,4 b. z říjnových 88,9 b. a pohybuje se tak na nejvyšší úrovni od října 2011, uvedl statistický úřad. Index podnikatelské důvěry navázal na růstový trend, kdy se nepřetržitě zvyšuje již šest měsíců za sebou. V listopadu index vzrostl o 0,9 b. na 89,9 b. Mezi spotřebiteli se index sentimentu také zlepšuje, a to v návaznosti na zmírňující obavy z vývoje domácí ekonomiky a nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících.
  • Česká národní banka ve včerejším tiskovém prohlášení zveřejnila, že do 20. listopadu v rámci devizových intervencí nakoupila devizy v hodnotě 200 miliard korun. Guvernér ČNB Miroslav Singer dále uvedl, že nákupy cizích měn proběhly v prvních dnech od intervenčního rozhodnutí a s odvoláním na důvěru trhů v nekompromisní cíl banky již není přítomnost ČNB na trzích nezbytná. 
  • USA: Počet rozjednaných smluv na nákup starších nemovitostí se pět měsíců za sebou snižuje. V říjnu index PHSI klesl o 0,6 % na 102,1 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruna vůči euru během rána posílila po zveřejnění výsledku ekonomického sentimentu, v průběhu dne však své zisky postupně korigovala a v závěru pozdního odpoledne se pohybovala mírně slabší na úrovni 27,28 CZK/EUR. 
  • Na páru s americkým dolarem domácí měna ztrácela, stalo se tak v návaznosti na posílení dolaru na hlavních trzích. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na hladině 20,20 CZK/USD.
  • Ze zbylých měn ve středoevropském regionu zlotý nevykazoval výraznější trend a v průběhu dne zaznamenal pouze nevýznamné výkyvy na obě strany a uzavřel na hranici 4,194 PLN/EUR. Forint během rána výrazněji oslabil, avšak záhy v poledních hodinách své ztráty korigoval a uzavřel na úrovni 298,18 HUF/EUR.
  • Na hlavním měnovém páru společná evropská měna ztrácela a v závěru obchodní seance se pohybovala na hranici 1,351 USD/EUR. K oslabení eura mohlo dopomoci i vyjádření člena rady guvernérů ECB Ardo Hanssona, který opět rozvířil spekulace ohledně možného snížení úrokových sazeb na záporné hodnoty. Nejen postoj Hanssona, ale i dalších členů rady guvernérů naznačují značný názorový nesoulad panující v čele ECB. Guvernér Mario Draghi totiž minulý týden rezolutně odmítl negativní sazby jakožto nástroj, který by byl v současné době v rámci měnové politiky ECB potřebný. 

Dnešní očekávaná data a události

  • Polsko: Míra nezaměstnanosti (říjen), Maloobchodní prodeje (říjen)
  • Maďarsko: Rozhodnutí o úrokové sazbě
  • USA: Spotřebitelská důvěra (listopad), Nově zahájené stavby domů (říjen), FHFA Index cen domů (září)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností