Klíčové události
- ČR: V listopadu vzrostl indikátor ekonomického sentimentu na 90,4 b. z říjnových 88,9 b. a pohybuje se tak na nejvyšší úrovni od října 2011, uvedl statistický úřad. Index podnikatelské důvěry navázal na růstový trend, kdy se nepřetržitě zvyšuje již šest měsíců za sebou. V listopadu index vzrostl o 0,9 b. na 89,9 b. Mezi spotřebiteli se index sentimentu také zlepšuje, a to v návaznosti na zmírňující obavy z vývoje domácí ekonomiky a nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících.
- Česká národní banka ve včerejším tiskovém prohlášení zveřejnila, že do 20. listopadu v rámci devizových intervencí nakoupila devizy v hodnotě 200 miliard korun. Guvernér ČNB Miroslav Singer dále uvedl, že nákupy cizích měn proběhly v prvních dnech od intervenčního rozhodnutí a s odvoláním na důvěru trhů v nekompromisní cíl banky již není přítomnost ČNB na trzích nezbytná.
- USA: Počet rozjednaných smluv na nákup starších nemovitostí se pět měsíců za sebou snižuje. V říjnu index PHSI klesl o 0,6 % na 102,1 bodů.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna vůči euru během rána posílila po zveřejnění výsledku ekonomického sentimentu, v průběhu dne však své zisky postupně korigovala a v závěru pozdního odpoledne se pohybovala mírně slabší na úrovni 27,28 CZK/EUR.
- Na páru s americkým dolarem domácí měna ztrácela, stalo se tak v návaznosti na posílení dolaru na hlavních trzích. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na hladině 20,20 CZK/USD.
- Ze zbylých měn ve středoevropském regionu zlotý nevykazoval výraznější trend a v průběhu dne zaznamenal pouze nevýznamné výkyvy na obě strany a uzavřel na hranici 4,194 PLN/EUR. Forint během rána výrazněji oslabil, avšak záhy v poledních hodinách své ztráty korigoval a uzavřel na úrovni 298,18 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru společná evropská měna ztrácela a v závěru obchodní seance se pohybovala na hranici 1,351 USD/EUR. K oslabení eura mohlo dopomoci i vyjádření člena rady guvernérů ECB Ardo Hanssona, který opět rozvířil spekulace ohledně možného snížení úrokových sazeb na záporné hodnoty. Nejen postoj Hanssona, ale i dalších členů rady guvernérů naznačují značný názorový nesoulad panující v čele ECB. Guvernér Mario Draghi totiž minulý týden rezolutně odmítl negativní sazby jakožto nástroj, který by byl v současné době v rámci měnové politiky ECB potřebný.
Dnešní očekávaná data a události
- Polsko: Míra nezaměstnanosti (říjen), Maloobchodní prodeje (říjen)
- Maďarsko: Rozhodnutí o úrokové sazbě
- USA: Spotřebitelská důvěra (listopad), Nově zahájené stavby domů (říjen), FHFA Index cen domů (září)