Klíčové události
• Německo: Růst HDP za 3. čtvrtletí letošního roku byl potvrzen na 0,1 % q/q a 1,2 % r/r.
• Polsko: Maloobchodní tržby v říjnu vzrostly o 4,2 % m/m a o 2,3 % r/r. Míra nezaměstnanosti v říjnu poklesla na 11,3 % ze zářijových 11,5 %. Nové průmyslové zakázky v říjnu poklesly o 0,9 % m/m a vzrostly o 1,8 % r/r.
• Maďarsko: Maďarská centrální banka (MNB) na včerejším zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 2,10 %.
• USA: Růst HDP za 3. čtvrtletí letošního roku byl revidován vzhůru na 3,9 % (anualizovaně). Index spotřebitelské důvěry v listopadu poklesl na 88,7 bodu z říjnových 94,5 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Na měnovém páru koruny s eurem byly v úterý pohyby minimální a většina obchodů na mezibankovním trhu se uskutečnila lehce pod hladinou 27,60 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl v úterý prázdný a korunu neovlivnily ani události z okolních středoevropských zemí. Pondělní posílení koruny pod hladinu 27,60 indikuje, že by se koruna v nadcházejících dnech mohla posunout ještě o několik haléřů níže - k úrovni 27,50 CZK/EUR.
• CZK/USD & CZK/PLN: Vůči americkému dolaru koruna v úterý během odpoledne posílila a v závěru odpoledne se kurz kotoval pod hladinou 22,10 CZK/USD. Oproti tomu vůči polskému zlotému koruna ztrácela a v závěru odpoledne zlotý testoval hladinu 6,60 CZK/PLN (téměř měsíční minimum koruny k zlotému).
• HUF/EUR & PLN/EUR: Vývoj zbylých středoevropských měn vůči euru byl přesně opačný. Zatímco polský zlotý po pozitivních datech z polské ekonomiky posílil až na pozdně odpoledních 4,18 PLN/EUR, tj. na 1,5měsíční maximum, tak maďarský forint oslabil nad hladinu 306 HUF/EUR a to navzdory skutečnosti, že maďarská centrální banka (MNB) ponechala úrokové sazby beze změny.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru euro dokázalo po smíšených datech z USA posílit a v závěru odpoledne se přiblížit na dohled úrovni 1,25 USD/EUR. V USA byl sice zveřejněn lepší výsledek HDP za 3. čtvrtletí letošního roku, avšak pokles spotřebitelské důvěry i výrobního indexu z okolí Richmondu mírně zahalil výhled na růst americké ekonomiky v závěru letošního roku. Postranní trend vymezený hladinami 1,235 – 1,26 USD/EUR zůstává i nadále v platnosti.
Očekávaná data a události
• USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (říjen), Deflátor výdajů na osobní spotřebu (říjen), Index výrobní aktivity z okolí Chicaga (listopad), Index spotřebitelské důvěry podle Michiganské univerzity (listopad), Data z trhu nemovitostí (říjen)