Akcenta top

Ranní zprávy 26.11.2015

Ranní zprávy 26.11.2015
CZ2015-11-26

Klíčové události

  • ČR: Guvernér ČNB M. Singer zopakoval, že ukončení intervenčního režimu je pravděpodobné okolo konce roku 2016 a nevidí motiv, který by měl přimět banku k výstupu dříve, než se očekává. Řekl také, že česká ekonomika je velmi daleko od rizika přehřívání. 
  • Polsko: Míra nezaměstnanosti v říjnu na úrovni 9,6 %. 
  • Eurozóna: ECB kvůli očekávané nižší likviditě od 22. prosince do 1. ledna pozastaví program kvantitativního uvolňování (QE).
  • USAŽádosti o hypotéku (MBA) v týdnu končícím 20. listopadu -3,2 %. Nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti v týdnu končícím 21. listopadu: 260 tisíc. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu +3,0 % m/m. Výdaje na osobní spotřebu v říjnu +0,1 % m/m. Ceny domů podle FHFA v září +0,8 % m/m. Index spotřebitelské důvěry podle Univerzity v Michigan v listopadu vzrostl na 91,3 b. ze zářiových 90 b. Prodeje nových domů v říjnu stouply o 10,7 % m/m na 495 000.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna se na měnovém páru s eurem stále pohybuje v těsné blízkosti hranice 27 CZK/EUR. Výkyvy kurzu jsou více než dva týdny naprosto minimální, přičemž v uplynulých dnech se domácí měna nevzdálila od intervenční hranice více, než o 4 haléře. Tento trend bude velmi pravděpodobně pokračovat i dnes. Bezvětří na koruně by mohl rozhýbat zítřejší revidovaný výsledek růstu českého HDP za 3. kvartál.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru ráno lehce posílila, ale během dopoledne nabrala výrazné ztráty a oslabila až k hladině 25,57 CZK/USD. Uzavřela na 25,49 CZK/USD. Na páru se zlotým nejdříve posílila, odpoledne se však vrátila k hranici 6,34 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny zaznamenaly výkyvy na obě strany. K větším pohybům došlo u zlotého, který se podíval jak na slabší, tak i na silnější hodnoty. Kolem 17. hodiny se však kotoval ve ztrátě na úrovni 4,267 PLN/EUR. Forint se v pozdních odpoledních hodinách pohyboval na 312,2 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Euro včera na hlavním měnovém páru nabralo výraznější ztráty. Stalo se tak v návaznosti na zveřejněné informace o opatřeních, které ECB diskutuje v rámci nadcházejícího dodatečného uvolnění měnové politiky. Společná evropská měna se v průběhu dopoledne propadla k 1,057 USD/EUR, díky korekci si ale mírně přilepšila a evropskou seanci uzavřela na 1,06 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (říjen) 
  • Německo: GfK Index spotřebitelské nálady (prosinec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností