Eurozóna: Kompozitní index PMI v listopadu podle předběžného odhadu poklesl na 52,4 ze říjnových 53,1 bodu.
Německo:Hrubý domácí produkt byl ve 3. čtvrtletí potvrzen na -0,2 % k/k a 1,1 % r/r. Kompozitní index PMI v listopadu podle předběžného odhadu poklesl na 52,2 ze říjnových 53,4 bodu.
Polsko:Peněžní nabídka vyjádřená měnovým agregátem M3 v říjnu vzrostla o 8,3 % r/r.
USA:Kompozitní index PMI v listopadu podle předběžného odhadu poklesl na 54,4 ze říjnových 54,9 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se v závěru minulého týdne vůči euru dařilo, když se odpoutala od hladiny 26 CZK/EUR a během odpoledne posilovala k úrovni 25,90 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl v pátek stejně jako v předchozích dnech prázdný a zisky koruny nelze podle nás dávat ani příliš do souvislosti s postupným utichnutím domácí politické krize, když páteční hlasování o nedůvěře vládě bylo neúspěšné. Ani tento týden sice nenabídne velké množství domácích statistik, avšak páteční zpřesněný odhad HDP za 3. čtvrtletí bude rozhodně stát za pozornost. Kromě toho budou již dnes zveřejněny listopadové indikátory spotřebitelské a podnikatelské důvěry, které se v předchozích měsících pohybovaly na poměrně silných hodnotách a úplně nekorespondovaly s vývojem podnikatelských nálad v eurozóně.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v závěru minulého týdne ztrácela, a to především v souvislosti s vývojem na eurodolaru poté, co byly zveřejněny slabší indexy PMI v Německu. Obchodování se tak přesunulo těsně pod hladinu 22,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna během dne posílila zhruba o dva haléře na 6,04 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pátek nedařilo maďarskému forintu, který oslabil a zamířil nad hladinu 322 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval v rozmezí 4,29 – 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek nedařilo euru. Impulsem byly slabší indexy PMI z Německa i za eurozónu jako celek a v této souvislosti euro zamířilo hlouběji pod hladinu 1,14 USD/EUR. Společná evropská měna se z prodejního tlaku nedokázala vymanit ani během pátečního odpoledne a připsala si ještě další ztráty.
Očekávaná data a události
ČR: Konjunkturální průzkum (listopad)
Eurozóna: Projev prezidenta Evropské centrální banky M. Draghiho (Brusel)
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (listopad)
Polsko: Míra nezaměstnanosti (říjen)
USA: Index výrobní aktivity ISM z okolí Dallasu (listopad)