ČR: Celková důvěra v domácí ekonomiku se v únoru zvýšila o 0,2 p. b. m/m na hodnotu 96,5. Ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly o 1,0 % m/m a 2,9 % r/r.
Polsko:Míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla na 6,1 % z prosincových 5,8 %.
USA: Index národní aktivity podle pobočky Fedu v Chicagu v lednu poklesl na -0,43 z prosincových 0,27 bodu. Index výrobní aktivity z okolí Dallasu v únoru vzrostl na 13,1 z lednových 1,0 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna sice vůči euru nový týden odstartovala na silnějších úrovních, ale v průběhu dne mírně oslabila. Obchodovalo se převážně kolem hladiny 25,65 CZK/EUR. Nálada mezi domácími ekonomickými subjekty se v únoru v souhrnu mírně zlepšila, což včera ukázal indikátor ekonomického sentimentu, který v měsíční periodě zveřejňuje Český statistický úřad (ČSÚ). V detailnějším pohledu se důvěra zvýšila především v odvětvích služeb a rovněž v průmyslu, zatímco ve stavebnictví, v obchodu a mezi spotřebiteli došlo k poklesu důvěry. Pozitivem je, že průmyslové podniky v únoru o něco lépe hodnotily zahraniční poptávku a jejich očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích šesti měsíců jsou vyšší. Kdo se v období nadcházejících dvanácti měsíců naopak obává zhoršení celkové ekonomické situace jsou spotřebitelé. Zde je však nutné zmínit, že i přes meziměsíční pokles důvěry zůstává spotřebitelská důvěra jako celek v historickém kontextu na nadprůměrně vysokých hodnotách a v kombinaci s údaji z domácího pracovního trhu zatím nic nenasvědčuje tomu, že by domácnosti začaly výrazněji šetřit. Za pozornost včera stála i statistika cen výrobců. Výrazně v lednu vzrostly především ceny elektřiny, což nepochybně zaznamenala drtivá většina podniků. Podle ČSÚ se jednalo o nejvyšší nárůst cen elektřiny za posledních deset let.
USDCZK & PLNCZK: Významnějších změn jsme se v úvodu týdne nedočkali ani na dalších měnových párech. Vůči americkému dolaru sice koruna nejprve zamířila pod hladinu 22,60 CZK/USD, avšak během odpoledne se vrátila zpět. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování těsně nad hladinou 5,90 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v pondělí pohyboval především v rozmezí 317–318 HUF/EUR. Dnešek bude pro forint důležitým dnem, když zasedá tamní centrální banka MNB. Obchodování polského zlotého vůči euru se odehrávalo především v rozmezí 4,33 – 4,34 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se toho na úvod nového týdne příliš zajímavého nestalo, což šlo s ohledem na prázdný makroekonomický kalendář vlastně očekávat. Obchodovalo se v úzkém rozpětí cca 1,134 – 1,137 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Německo: Index spotřebitelské důvěry GfK (březen)
Maďarsko: Zasedání tamní centrální banky (MNB)
USA: Stavební povolení a započaté stavby domů (prosinec), Index cen vývoje nemovitostí S&P/Case-Shiller (prosinec), Projev J. Powella (Fed) v Kongresu, Spotřebitelská důvěra (únor)