ČR: Zahraniční dluh ČR na konci loňského roku činil 4,372 bil. korun, tj. meziročně o 875 mld. korun více, což odpovídalo 86,7 % HDP.
Polsko: Míra nezaměstnanosti v únoru poklesla na 6,8 % z lednových 6,9 %.
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v únoru vzrostly o 3,1 % m/m, když objednávky bez volatilní položky dopravních prostředků vzrostly o 1,2 % m/m. Prodeje novostaveb v únoru poklesly o 0,6 % m/m na 618 tis. v přepočtu na celý rok.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru pokračovalo i v závěru minulého týdne v okolí hladiny 25,40 CZK/EUR. Zveřejněný údaj o výši zahraničního dluhu ČR se do kurzu koruny nijak nepromítl. Dnes ráno Český statistický úřad zveřejní březnové indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry. V únoru souhrnný indikátor důvěry mírně vzrostl na hodnotu 99,9, avšak v březnu se pravděpodobně pro změnu dočkáme jeho mírného poklesu, a to především kvůli snížení důvěry v průmyslu. Klíčovou domácí událostí tohoto týdne však bude až čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky.
USDCZK & PLNCZK: Vůči dolaru koruna v závěru minulého týdne mírně posílila, když se během pátku obchodovalo v rozmezí 20,55 – 20,65 CZK/USD. Obchodování koruny vůči polskému zlotému probíhalo i nadále těsně nad hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v pátek oslabil až na úroveň 313 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru pohyboval v rozmezí 4,22- 4,235 PLN/EUR. Především v pátek v dopoledních hodinách byly středoevropské měny pod prodejním tlakem k čemuž pravděpodobně přispěla i nervozita spojená s americkým uvalením cel na dovoz vybraného zboží z Číny. To se totiž promítlo oslabením rizikových aktiv a výsledně i právě oslabením regionálních měn.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v závěru minulého týdne obchodovalo v těsném pásmu 1,232 – 1,236 USD/EUR. Uvalení cel ze strany USA na dovoz čínského zboží a únorová statistika objednávek zboží dlouhodobé spotřeby se do kurzu eurodolaru významněji nepromítly. Výraznější impuls obchodování nakonec v minulém týdnu nedalo ani zasedání Americké centrální banky (Fed), což zvyšuje pravděpodobnost, že i v tomto týdnu se silnějších pohybů na eurodolaru nedočkáme.
Očekávaná data a události
ČR: Souhrnný indikátor důvěry (březen)
USA: Index aktivity z okolí Chicaga (únor), Index průmyslové aktivity z okolí Dallasu (březen)