ČR: Důvěra v domácí ekonomiku v květnu podle souhrnného indikátoru důvěry stagnovala na 7,1 bodu. Mezi podnikateli se důvěra nezměnila, mezi spotřebiteli došlo k jejímu marginálnímu poklesu.
Německo: HDP v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostl o 0,8 % mezičtvrtletně a o 2,3 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Podle indexu Ifo se v květnu mírně snížil optimismus mezi německými podniky na 110,4 bodu z dubnových 111,2 bodu.
USA: Prodeje novostaveb v dubnu vzrostly o 6,4 % m/m na 433 tis.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Koruna v závěru minulého týdne mírně posílila a posunula se blíže hladině 27,40 CZK/EUR. Posílení je však nutno chápat v uvozovkách, když se jednalo o zisky jen několika haléřů. Pohyby koruny jsou od začátku letošního roku velmi nevýrazné a podobný charakter obchodování bude s velkou pravděpodobností i nadále převládat. V souhrnu za celý uplynulý týden koruna během pondělí oslabila k úrovni 27,50 CZK/EUR, aby ve zbytku týdne mírně posilovala zpět ke zmíněným 27,40. Vzhledem k nepříliš zaplněnému domácímu ekonomickému kalendáři zůstává nejpravděpodobnější variantou pro tento týden pokračování obchodování v blízkosti hladiny 27,40 CZK/EUR.
CZK/USD & CZK/PLN: Vůči americkému dolaru koruna v pátek ztrácela, když důvodem byl vývoj na eurodolaru, respektive oslabování eura k americké měně. Většina obchodů se uskutečnila nad hladinou 20,10 CZK/USD. Výhled na tento týden zůstává pro korunu spíše negativní a nelze vyloučit její další mírné ztráty. Do červnového zasedání Evropské centrální banky (ECB) však neočekávám, že by koruna výrazněji oslabila. Na nejslabší hodnoty za poslední více jak tři měsíce se koruna dostala i na měnovém páru s polským zlotým. Kurz se v pátečních odpoledních hodinách nacházel nad hladinou 6,60 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru v pátek dopoledne sice nejprve oslaboval, ale v odpoledních hodinách dopolední ztráty vymazal a testoval hladinu 4,15 PLN/EUR (téměř 3měsíční maximum). Dařilo se i maďarskému forintu, který se přiblížil hladině 302 HUF/EUR.
USD/EUR: Euro v závěru minulého týdne oslabilo až téměř k úrovni 1,36 USD/EUR a dostalo se tak nejslabší hodnoty od počátku února. Impulsem byl slabší výsledek indexu Ifo v kombinaci se skutečností, že Evropská centrální banka (ECB) v červnu velmi pravděpodobně přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky. Do červnového zasedání ECB sice nelze vyloučit další eurové ztráty, avšak stále předpokládám, že by měly být limitovány. Důležitou roli budou hrát rovněž projevy evropských centrálních bankéřů.