Polsko:Míra nezaměstnanosti v dubnu na úrovni 7,7 %.
USA:Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 234 tisíc. Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila v dubnu se schodkem 67,6 mld. USD.
OPEC: Organizace zemí vyvážejících ropu se rozhodla prodloužit dohodu o omezení své těžby o devět měsíců do března příštího roku.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si v průběhu dne připisovala zisky k hladině 26,39 CZK/EUR, odpoledne je pak odevzdala zpět a vrátila se k 26,43 CZK/EUR. Ekonomický kalendář byl včera prázdný a novinky nenabídne ani dnes. Příští týden už bude kalendář na nová data o něco bohatší a pozornost budeme věnovat především zpřesněnému výsledku růstu české ekonomiky za 1. čtvrtletí.
USDCZK & PLNCZK: Koruna včera vůči americkému dolaru vykázala v podstatě minimální pohyby o rozsahu pouze několika málo haléřů. V závěru odpoledne se pohybovala na úrovni 23,56 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna v ranních hodinách otevřela na slabších hodnotách kolem 6,34 CZK/PLN, během dne se však domácí měně podařilo posílit a ukončila na 6,33 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint si připsal další zisky a do pozdního odpoledne se posunul k hranici 307 HUF/EUR. Momentálně je tak na nejsilnějších hodnotách od začátku března. Zlotý naopak nejdříve ztrácel k 4,182 PLN/EUR, odpoledne se pak ale vrátil k 4,167 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera nic zajímavého neodehrálo a americký dolar akorát nepatrně korigoval ztráty z předešlých dní. V závěru evropské seance se eurodolar kotoval na 1,121 USD/EUR. Ze zápisu z posledního zasedání Fedu, který byl zveřejněn ve středu večer, sice vyplynulo, že rada guvernérů je připravena zvýšit úrokové sazby již na červnovém zasedání, ale přesto dolaru chyběla podpora v podobě zmínky o potenciálně rychlejším zvyšování úrokových sazeb. V zápise bylo také uvedeno, že rada guvernérů považuje slabost posledních ekonomických statistik pouze za dočasnou. Dnes budou na programu důležitá data z americké ekonomiky, která by s eurodolarem mohla výrazněji zahýbat. Řeč je především o zpřesněném výsledku růstu ekonomiky za 1. kvartál a dubnových objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby.
Očekávaná data a události
Slovensko: Index cen výrobců (duben)
USA: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (duben), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (květen)