Akcenta top

Ranní zprávy 26.6.2017

Ranní zprávy 26.6.2017
CZ2017-06-26 

Klíčové události

  • Německo: Kompozitní PMI index v červnu poklesl z 57,4 b. na 56,1 b. Index PMI ve službách v červnu poklesl z 55,4 b. na 53,7 b. Index PMI v průmyslovém sektoru se v červnu snížil z 59,5 b. na 59,3 b. 
  • Eurozóna: Kompozitní PMI index v červnu poklesl z 56,8 b. na 55,7 b. Index PMI v službách vzrostl z 57 b. na 57,3 b. Index PMI v průmyslovém sektoru v červnu poklesl z 56,3 b. na 54,7 b. 
  • USA: Prodeje nových domů v květnu: 610 tisíc. Kompozitní PMI index v červnu poklesl z 53,9 b. na 53,0 b. Index PMI ve službách se v červnu snížil z 53,6 b. na 53,0 b. Index PMI v průmyslovém sektoru v červnu poklesl z 52,7 b. na 52,1 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Vývoj koruny k euru byl v pátek doprovázen jen mírnou volatilitou. Domácí měna završila obchodní seanci s malým ziskem na hladině 26,25 CZK/EUR. Ve čtvrtek bude zasedat bankovní rada České národní banky (ČNB) a je tak vhodné se podívat na to, co od ní můžeme či nemůžeme očekávat. V první řadě je nutné říci, že se žádné významnější změny v nastavení měnové politiky velmi pravděpodobně nedočkáme. Úrokové sazby se v červnu rozhodně zvyšovat nebudou, když je podle ČNB měnová politika utahována posilováním koruny. Nově jako protiiinflační faktor může ČNB zmínit klesající ceny ropy. V červnu se budeme muset rovněž obejít bez nové inflační prognózy, která byla zveřejněna v květnu a další bude k dispozici až zkraje srpna. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna si na konci týdne vůči americkému dolaru polepšila a kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 23,44 CZK/USD. Na páru se zlotým se v průběhu dne pohybovala převážně kolem hranice 6,21 CZK/PLN. Na konci obchodní seance se však obchodovala o něco slabší v blízkosti 6,22 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Co se týče zbylých středoevropských měn, tak maďarský forint rozšířil ztráty z předchozích dní a do pozdního odpoledne oslabil k hladině 309,5 HUF/EUR. Zlotý čelil výkyvům na obě strany. V závěru odpoledne se pohyboval v černých číslech na 4,222 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Euro mělo na konci týdne převahu nad americkým dolarem a do závěru evropské seance posílilo k hranici 1,12 USD/EUR. Společné evropské měně se tak podařilo kompletně umazat veškeré ztráty ze začátku minulého týdne. Důležitější makrodata jsou v ekonomickém kalendáři na tento týden soustředěna až na druhou polovinu týdne, nicméně v první polovině mohou pozornosti investorů dominovat vyjádření centrálních bankéřů.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Míra nezaměstnanosti (květen)
  • Německo: IFO index podnikatelské aktivity (červen)
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (květen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností