ČR: Celková důvěra v domácí ekonomiku v červnu vzrostla o 0,8 bodu m/m na hodnotu 100.
Německo:Index podnikatelského klimatu Ifo v červnu mírně poklesl na 101,8 z květnových 102,3 bodu.
Polsko: Míra nezaměstnanosti v květnu poklesla na 6,1 % z dubnových 6,3 %.
USA:Prodeje novostaveb v květnu vzrostly o 6,7 % m/m. Index průmyslové aktivity v okolí Dallasu v červnu vzrostl na 36,5 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru na začátku nového týdne oslabila a opět se přiblížila na dohled úrovni 26 CZK/EUR. Český statistický úřad zveřejnil červnový vývoj důvěry v domácí ekonomiku. Mírný pokles důvěry spotřebitelů, která se však i nadále pohybuje v blízkosti historických maxim, byl více jak kompenzován růstem důvěry mezi podnikateli. Nejrychleji konkrétně vzrostla důvěra v průmyslu, když podnikatelé očekávají pro období příštích tří měsíců zvýšení tempa růstu výrobní činnosti, ale růst důvěry byl zaznamenán i ve stavebnictví a ve vybraných odvětvích služeb. Výrazně větší vliv než domácí statistiky, však včera na korunu měl negativní sentiment na trzích emerging markets. Právě zde je nutné hledat důvody pondělních korunových ztrát.
USDCZK & PLNCZK: Oslabení se koruna v úvodu týdne nevyhnula ani na měnovém páru s americkým dolarem, kde během odpoledních hodin převažovaly obchody kolem hladiny 22,20 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala několik haléřů pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny se na úvod týdne rovněž ocitly pod prodejním tlakem, když reagovaly na výsledky prezidentských voleb v Turecku a na nejistotu kolem vývoje protekcionistických opatření v zahraničním obchodu. Maďarský forint vůči euru zamířil těsně pod hladinu 326 HUF/EUR a polský zlotý vůči euru zamířil na letošní minimum, na úroveň 4,34 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči americkému dolaru v pondělí posílilo a obchodování se během odpoledne přesunulo těsně pod hladinu 1,17 USD/EUR. Sledovaný index Ifo mapující náladu německých podniků v červnu sice mírně poklesl, když němečtí podnikatelé hůře hodnotili aktuální ekonomickou situaci, avšak poněkud překvapivě směrem k budoucímu vývoji zůstávají poměrně optimističtí.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Projevy centrálních bankéřů (Coeure, De Guindos)
USA: Index vývoje ceny nemovitostí S&P/Case-Shiller (duben), Spotřebitelská důvěra (červen)