Akcenta top

Ranní zprávy 26.7.2013

Ranní zprávy 26.7.2013

Klíčové události

  • ČR: Ministerstvo financí zhoršilo odhad růst domácí ekonomiky. Původní dubnový odhad očekával stagnaci v tomto roce a růstu HDP o 1,2 % v roce příštím. Nová prognóza uvádí pokles ekonomiky o 1,5 % v letošním roce a růst o 0,8 % v roce 2014. Na druhou stranu ministerstvo uvedlo, že deficit veřejných financí by měl letos klesnout na 2,8 % HDP. Nová prognóza je označována za spíše pesimistickou například ve srovnání s odhadem ČNB.
  • Německo: Podnikatelská důvěra se nadále zvyšuje, a to již od května. Index podnikatelského klimatu Ifo se v červenci zvýšil o 0,3 na 106,2 bodů.
  • USA: Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti se v týdnu do 20. července v USA zvýšil o 7 tisíc na 343 tisíc, uvedlo ministerstvo práce. Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu vzrostl o 9,9 miliard dolarů, neboli o 4,2 % na 244,5 miliard. Objem je tak nejvyšší za celou dobu svého měření, uvedlo ministerstvo obchodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • Nízká volatilita na páru koruny vůči euru doprovází vývoj kurzu i nadále. Včerejší pohyby se odehrávaly v úzkém pásmu 25,87 - 25,95 CZK/EUR. V porovnání se středou koruna mírně oslabila, v pozdních odpoledních hodinách se kotovala na hranici 25,91 CZK/EUR. V průběhu dne nebyla zveřejněna žádná nová data z tuzemska. Nadále je očekávána stagnace kurzu kolem hladiny 26 CZK/EUR, nelze však vyloučit i výraznější oslabení koruny nad tuto úroveň.
  • Koruna na páru s dolarem během včerejší seance opět čelila výkyvům na obě strany. V dopoledních hodinách se obchodovalo kolem hladiny 19,65 CZK/USD, odpoledne koruna posílila a své ztráty postupně umazala. Kolem 17 hodiny se kotovala na úrovni 19,58 CZK/USD.
  • Měnám středoevropského regionu se opět nedařilo. Zlotý vůči euru dále korigoval své nabyté zisky ze začátku týdne a v průběhu dne oslabil až k hladině 4,248 PLN/EUR. V závěru odpoledne se kotoval za 4,24 PLN/EUR. Forint také pokračoval v oslabování, ke konci obchodní seance se pohyboval na úrovni 297,13 HUF/EUR.
  • Obchodování na hlavním měnovém páru včera doprovázela zvýšená volatilita. V dopoledních hodinách euro oslabilo pod hranici 1,32 USD/EUR, odpoledne však kurz eurodolaru obrátil trend a opět zamířil k hladině 1,325 USD/EUR. Kolem 17 hodiny se kotoval na úrovni 1,323 USD/EUR. Euro je tak nejsilnější za poslední měsíc. Na vývoj kurzu neměly tentokrát nová makrodata z eurozóny a Spojených států téměř žádný vliv.

Dnešní očekávaná data a události

  • Slovensko: Index cen výrobců (červen)
  • USA: Spotřebitelská důvěra - University of Michigan (červenec)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností