Klíčové události
- ČR: Poslanecká sněmovna bude rozpuštěna 28. srpna a předčasné volby se budou konat 25. a 26. října.
- Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v srpnu vzrostla na -15,6 bodu z červencových -17,4 bodu.
- Německo: Podle finálního odhadu vzrostl HDP ve 2. čtvrtletí letošního roku o 0,7 % mezičtvrtletně a o 0,9 % meziročně. K růstu německé ekonomiky přispěly všechny složky agregátní poptávky – spotřeba domácností, investice (především ve stavebnictví) i export.
- USA: Prodeje nových domů v červenci poklesly o 13,4 % m/m na 394 tis.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruně se vydařil i samotný závěr týdne. Vůči euru se dostala na nejsilnější úrovně za poslední dva měsíce a několik obchodů proběhlo v těsné blízkosti úrovně 25,62 CZK/EUR. Do určité míry pomohl koruně termín zveřejnění předčasných voleb i data z Německa (byl potvrzen růst HDP ve 2. čtvrtletí). Na druhé straně se zatím těžko hledají důvody, proč by měla koruna výrazněji posílit. Domácí ekonomika zatím zůstává i nadále slabá a lepší domácí ekonomická data budou muset být potvrzena v nadcházejících měsících. Výhled do konce září tak zůstává neměnný – slabší koruna v blízkosti hladiny 26 CZK/EUR.
- Koruna dokázala posílit i vůči americkému dolaru. V pátek se obchodovalo na dvouměsíčních korunových maximech pod hladinou 19,20 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna naopak mírně ztratila a v závěru odpoledne se kurz pohyboval kolem hladiny 6,08 CZK/PLN.
- K euru posilovaly i obě zbylé středoevropské měny. Polský zlotý zamířil k hladině 4,22 PLN/EUR a maďarský forint k úrovni 298 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru americký dolar k euru oslabil po výrazně horších datech z tamního trhu nemovitostí (prodeje nových domů) a v závěru odpoledne se obchodovalo lehce pod hladinou 1,34 USD/EUR.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Důvěra podniků a spotřebitelů v domácí ekonomiku (srpen)
- Polsko: Maloobchodní tržby, Nezaměstnanost (červenec)
- USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (červenec), Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (srpen)