Německo:IFO index podnikatelské nálady v srpnu poklesl ze 108,3 b. na 106,2 b.
USA:Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 261 tisíc. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červenci +4,4 % m/m. Index PMI ve službách v srpnu poklesl z 51,4 b. na 50,9 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se na měnovém páru s eurem opět vůbec nehýbala a obchodovalo se ve vzdálenosti jen několika málo haléřů nad intervenční hranicí 27 CZK/EUR. Pro další týdny stále platí náš dosavadní výhled, tedy nejpravděpodobnější scénář je podle nás takový, kdy obchodování bude nadále pokračovat do strany, případně bychom mohli být svědky mírného oslabení koruny.
USDCZK & PLNCZK: Vývoj koruny vůči americkému dolaru navázal na nízkou volatilitu, která panuje již od začátku týdne. V průběhu včerejška se obchodovalo převážně v úzkém pásmu 23,91 – 23,98 CZK/USD. Na páru se zlotým se koruně během pozdního odpoledne podařilo posílit a ukončila na 6,25 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn předvedl nejhorší výsledek polský zlotý, který do závěru obchodní seance oslabil k hladině 4,33 PLN/EUR. Forint vůči euru nejdříve slábl k úrovni 309,8 HUF/EUR, ale následně obrátil směr a do pozdního odpoledne se přesunul k 308,9 HUF/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru panoval klid. Euro v průběhu rána akorát nepatrně posílilo, ale v odpoledních hodinách tyto zisky umazalo a evropskou završilo u hranice 1,128 USD/EUR. Nová makrodata se do vývoje na trhu v podstatě nijak znatelněji nepromítla. Z Německa přišel výsledek srpnového IFO indexu, který namísto mírného růstu vykázal překvapivě výraznější pokles. Optimismus v podnikatelském sektoru již druhý měsíc v řadě klesá, a to v návaznosti na zvyšující se obavy z potenciálních dopadů Brexitu. Data ze Spojených států dopadla naopak poměrně příznivě, jelikož růst objednávek zboží dlouhodobé spotřeby předčil očekávání a nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti zůstávají na nízkých hodnotách, které signalizují dobrou situaci na tamním trhu práce. Vyjma revize růstu amerického HDP za 2. kvartál bude dnešním hlavním bodem programu vystoupení guvernérky Fedu J. Yellenové.
Očekávaná data a události
Německo: GfK index spotřebitelské nálady (září)
Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (červenec)
USA: Hrubý domácí produkt (2. kvartál) – revize, Projev guvernérky Fedu J. Yellenové, Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (srpen)