Klíčové události
• ČR: Vláda premiéra v demisi J. Rusnoka schválila návrh státního rozpočtu na rok 2014, který počítá se schodkem 112 mld. korun. Ministerstvo financí snížilo odhad letošního poklesu HDP na -1,1 % z předchozích -1,5 %.
• Německo: Nálada mezi německými spotřebiteli podle agentury GfK vzrostla na 7,1 b. z předchozích 7,0 b. a je nejvyšší za posledních šest let.
• USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu vzrostly o 0,1 % m/m. Po očištění o volatilní dopravní prostředky objednávky poklesly o 0,1 %. Prodeje novostaveb v srpnu vzrostly o 7,9 % m/m na 421 tis.
Vývoj na devizovém trhu
• Koruna včera rozšířila úterní zisky. Na měnovém páru s eurem se v dopoledních hodinách obchodovalo těsně pod hladinou 25,90 CK/EUR a výjimečně i nad touto úrovní. Během odpoledne koruna posilovala a pozdě odpoledne se kurz kotoval na dohled úrovně 25,80 CZK/EUR. Domácí ekonomický kalendář byl včera prázdný, což ovšem neplatí o dnešku, kdy zasedá pošesté v tomto roce bankovní rada České národní banky. Na srpnovém zasedání centrální bankéři hlasovali poprvé o intervencích proti koruně (intervence nebyly odhlasovány) a lze předpokládat, že hlasování o intervencích proběhne i dnes. Zdá se, že ze sedmičlenné rady je trojice bankéřů pro intervence (Singer, Tomšík a Lízal). Pro odhlasování intervencí budou však nutné čtyři hlasy. Jaký lze očekávat dopad na korunu? Intervence budou odhlasovány – koruna oslabí nad hladinu 26 a výše. Intervence nebudou odhlasovány – koruna posílí směrem k hladině 25,70 a níže.
• Výraznější zisky si včera připsala koruna vůči americkému dolaru. Z dopoledních 19,20 CZK/USD posílila na pozdně odpoledních 19,10. V případě polského zlotého koruna posílila z dopoledních 6,15 CZK/PLN k hladině 6,12.
• Zbylé středoevropské měny k euru stagnovaly, což byl případ maďarského forintu (299 – 300 HUF/EUR) nebo mírně oslabily – polský zlotý směrem k hladině 4,22 PLN/EUR.
• Na hlavním měnovém páru se euru podařil návrat nad hranici 1,35 USD/EUR a to již v dopoledních hodinách. V závěru odpoledne euro své zisky ještě lehce rozšířilo až na 1,353 USD/EUR. Za mírným posílením eura stála jednak lepší data o spotřebitelské důvěře v Německu a v Itálii v kombinaci s o něco horšími daty v USA.
Dnešní očekávaná data a události
• ČR: Zasedání bankovní rady ČNB
• USA: HDP (2. čtvrtletí), Osobní spotřeba (2. čtvrtletí), Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti, Rozjednané prodeje domů (srpen)