ČR: Souhrnný indikátor důvěry v ekonomiku v únoru klesl na 91,7 b. Důvěra podnikatelů klesla na 92,5 b. Důvěra spotřebitelů se zvýšila na 87,7 b.
Německo: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí dle finálních dat klesl o 0,4 % k/k, meziročně vzrostl o 0,3 % (po očištění o 0,9 % r/r). Spotřebitelská důvěra dle agentury GfK v březnu roste na -30,5 b.
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu v lednu v lednu vzrostl o 0,6 % m/m a o 4,7 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity dle finálních dat v únoru vzrostla na 67 b. Prodeje novostaveb v lednu vzrostly o 7,2 % m/m. Počet vydaných stavebních povolení v lednu dle finálních dat vzrostl o 0,1 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura v pátek převažovalo obchodování v užším pásmu 23,64 – 23,67 CZK/EUR. V souhrnu koruna mírně posílila. Zveřejněn byl únorový tuzemský konjunkturální průzkum, dle kterého důvěra podnikatelů poklesla, a to kvůli propadu v průmyslu (nejnižší hodnota od června 2020) a obchodu. Mezi spotřebiteli se důvěra naopak již podruhé v řadě zvýšila. Ke zlepšení došlo v případě očekávání budoucího vývoje ekonomiky i vlastní finanční situace.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se české měně v závěru týdne nedařilo, když od poledne v jejím případě zcela převládl oslabující trend a postupně zamířila z hladiny 22,35 CZK/USD nad úroveň 22,40 CZK/USD na konci odpoledne. Na měnovém páru koruny a polského zlotého se obchodovalo v blízkosti hranice 5,0 CZK/PLN, česká měna zakončila těsně nad touto úrovní.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint sice zprvu oslaboval nad hladinu 382 HUF/EUR, v závěru odpoledne ale ztráty umazal a obchodovalo se opět na úrovni 380 HUF/EUR. Polský zlotý si vůči společné evropské měně udržel čtvrteční zisky a zakončil na hladině 4,725 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo dolaru. Zatímco ještě ráno se obchodovalo na hladině 1,060 USD/EUR, po poledni dolar posílil na úroveň 1,054 USD/EUR. Pohybuje se tak na svých maximech od začátku ledna. Výdaje na osobní spotřebu v USA v lednu vzrostly více než se čekalo (0,6 % m/m vs. tržní odhad 0,5 % m/m, 5,4 % r/r vs. tržní odhad 5,0 % r/r), a to i v jádrové složce (0,6 % m/m vs. tržní odhad 0,4 % m/m, 4,7 % r/r vs. tržní odhad 4,3 % r/r). Zveřejněna byla také finální data o vývoji německé ekonomiky ve 4. čtvrtletí. Dle těchto statistik se německé hospodářství vyvíjelo hůře, než se původně čekalo (předběžný odhad -0,2 0 k/k, finálně -0,4 % k/k). Jde tak o první pokles HDP téměř za dva roky (naposledy 1. čtvrtletí 2021). Za výsledkem stál zejména pokles investičních výdajů a soukromé spotřeby.