Akcenta top

Ranní zprávy 27.04.2021

Ranní zprávy 27.04.2021
CZ2021_04_27

Klíčové události

  • ČR: Dubnový konjunkturální průzkum odhalil, že indikátor ekonomického sentimentu se meziměsíčně zvýšil o 7,7 bodu na aktuálních 94,7 bodu. Vzrostly přitom obě jeho složky – indikátor důvěry podnikatelů poskočil o 7,1 bodu na úroveň 94,8 bodu, zatímco indikátor důvěry spotřebitelů se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil dokonce o 9,9 bodu na hodnotu 93,9 bodu.
  • Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo se aktuálně pohybuje na hranici 96,8 bodu, tedy o 0,2 bodu výš než v průběhu března.
  • Polsko: Míra nezaměstnanosti se v březnu dostala na úroveň 6,4 %, což je o 0,1 procentního bodu níž než v únoru.
  • USA: Březnové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se v rámci meziměsíčního srovnání zvýšily o 0,5 %, index výrobní aktivity v okolí Dallasu se aktuálně pohybuje na hranici 37,3 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Devizový trh, na kterém se obchoduje česká koruna s eurem, zažil na úvod posledního dubnového týdne poměrně turbulentní okamžiky. Ve výsledku se nicméně de facto pranic nezměnilo. Časně zrána i pozdě odpoledne totiž byla jednotná evropská měna k dostání shodně za 25,85 Kč.
  • USDCZK & PLNCZK: Poměrně velké výkyvy byly k vidění rovněž na měnovém páru s americkým dolarem. Ranní kurz měl hodnotu 21,35 CZK/USD, poté v jednu chvíli vystřelil až na hodnotu 21,41 CZK/USD, následně ale dokázala koruna ještě alespoň trochu zabrat a upevnila na konečných 21,40 CZK/USD. Jediným místem, na kterém si tuzemská měna dokázala během pondělka polepšit, tak byl devizový trh s polským zlotým. Ten se dal ráno pořídit za 5,68 Kč, tedy o celý jeden haléř více než v pět hodin odpoledne, kdy obchodování skončilo.
  • EURHUF & EURPLN: A jak na tom byly v průběhu včerejška ostatní středoevropské měny? Maďarský forint oslabil, byť je faktem, že jen opravdu nepatrně. Z ranních 363,4 HUF/EUR si totiž pohoršil na pozdějších 363,6 HUF/EUR. A ztratil také polský zlotý. V osm ráno, když se trhy otevíraly, se dalo jedno euro pořídit v kurzu 4,554 PLN/EUR. Odpoledne už ale bylo potřeba vynaložit celkem 4,559 zlotého.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru byla situace v pondělí poměrně jednoznačná, a tentokrát hrála ve prospěch amerického dolaru. Ten totiž dokázal svoji pozici upevnit až na konečných 1,208 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Index podnikatelského prostředí (duben).
  • USA: Index výrobní aktivity z okolí Richmondu (duben), index důvěry spotřebitelů (duben).
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností