Akcenta top

Ranní zprávy 27.04.2022

Ranní zprávy 27.04.2022
CZ2022_04_27

Klíčové události

  • Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) dle očekávání navýšila hlavní úrokovou sazbu na 5,4 %.
  • Polsko: Míra nezaměstnanosti v březnu mírně klesla na 5,4 %.
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v březnu vzrostly o 0,8 % m/m. Index vývoje cen nemovitostí v únoru vzrostl o 2,1 % m/m a o 19,4 % r/r. Spotřebitelská důvěra v dubnu klesla na 107,3 b. Prodeje novostaveb v březnu klesly o 8,6 % m/m. Index výrobní aktivity v okolí Richmondu v dubnu vzrostl na 14,0 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruně se včera vůči euru nedařilo a prohloubila tak své ztráty z úvodu týdne. Již od ranních hodin převážně oslabovala a po poledni v jejím případě oslabující trend zcela převládl. Česká měna krátce zamířila nad hladinu 24,50 CZK/EUR (na svá dvoutýdenní minima). Na konci odpoledne se pak obchodovalo nad úrovní 24,45 CZK/EUR. Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) T. Holub se vyslovil pro další navyšování úrokových sazeb, a to i přes možná rizika pro vývoj tuzemské ekonomiky. Dle jeho názoru by na příštím květnovém zasedání mělo dojít ke zvýšení hlavní sazby alespoň o 50 bazických bodů. Vyšší riziko tak vidí ve stále rostoucí inflaci.
  • USDCZK & PLNCZK: Ani vůči americkému dolaru se v úterý české měně nedařilo. V průběhu dne převážně ztrácela a v závěru odpoledne probíhalo obchodování těsně pod hladinou 23,0 CZK/USD. Koruna zamířila na své nejslabší hodnoty od poloviny března. Na měnovém páru s polským zlotým si naopak dokázala připsat výraznější zisky, kdy v závěru odpoledne zamířila až na úroveň 5,20 CZK/PLN (měsíční maxima).
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn vůči euru oslabil také maďarský forint. V ranních hodinách se sice obchodovalo v blízkosti úrovně 372 HUF/EUR, zakončil však mírně pod hladinou 376,5 HUF/EUR. Maďarská centrální banka (MNB) nepřekvapila a na svém zasedání navýšila hlavní úrokovou sazbu o 100 bazických bodů na 5,4 %. Zejména v reakci na rostoucí inflaci (v březnu +8,5 % r/r) banka přistoupila k navýšení sazeb již po jedenácté v řadě. Nedařilo se ani polskému zlotému, který v pozdním odpoledni zamířil na úroveň 4,70 PLN/EUR (na svá minima od konce března). Reagoval tak především na (neoficiální) zprávu z polského serveru onet.pl, dle které včera došlo k zastavení dodávky plynu plynovodem Jamal do Polska. Údajně se tak stalo z toho důvodu, že Polsko odmítlo za dodávky zaplatit v rublech, jak požadovalo Rusko.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se podobně jako v pondělí ani včera nedařilo euru, na konci odpoledne se obchodovalo na úrovni 1,065 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Projev šéfky ECB Ch. Lagardeové
  • Německo: Spotřebitelská důvěra dle agentury Gfk (květen)
  • USA: Zahraniční obchod se zbožím (březen), Rozjednané prodeje nemovitostí (březen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností