ČR: Z konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu za červen vyplývá, že souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně snížil o 3,8 bodu na hodnotu 90,3 bodu. Poklesl přitom jak indikátor důvěry podnikatelů (z 95,2 na 91,0 bodu), tak spotřebitelský indikátor důvěry (88,5 na 86,8 bodu).
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo se aktuálně pohybuje na úrovni 88,5 bodu.
Polsko: Míra nezaměstnanosti dosáhla v květnu hladiny 5,1 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v dubnu.
USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu se nyní drží na hodnotě -23,2 bodu, což o 5,9 bodu víc než minule.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se vstup do posledního červnového týdne nevydařil a ve vztahu k euru oslabila. Nenavázala tak na trend, který byl na devizových trzích k vidění ještě před víkendem. Zatímco časně z pondělního rána byla jednotná evropská měna k dostání v kurzu 23,64 CZK/EUR, pozdě odpoledne si investoři museli připravit o dva haléře víc.
USDCZK & PLNCZK: Velice podobného průběhu jsme byli svědky i na měnovém páru koruny páru s americkým dolarem. Krátce před polednem a pak také chvíli po obědě sice zdejší měna posilovala, protože pak ale zase o část půdy pod nohami přišla, výsledkem byla celková ztráta a oslabení na úroveň 21,69 CZK/USD. A úspěch se nedostavil na třetím námi sledovaném páru, ten koruna tvoří s polským zlotým. I zde si tuzemská měna drobně pohoršila, když oslabila o jeden haléř, v důsledku čehož se směnný kurz navýšil na hladinu 5,33 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: A co ostatní středoevropské měny? Těm se naopak včera zadařilo – vůči euru si polepšil jak maďarský forint, tak polský zlotý. V prvním případě měl kurz na konci obchodního dne hodnotu 396,0 HUF/EUR, v tom druhém pak 4,437 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru to zpočátku vypadalo na triumf amerického dolaru. Ještě před polednem se nicméně síly obrátily a začalo posilovat euro. Avšak protože ke konci dne zase o část těchto zisků přišlo, skončilo vzájemné zápolení obou těchto měn remízou. Pondělní ranní i odpolední kurz měl tedy hodnotu 1,091 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Projev šéfky Evropské centrální banky Christine Lagardeové.
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, počet nově prodaných domů, počet nově vydaných stavebních povolení (vše květen), index důvěry spotřebitelů, index výrobní aktivity z okolí Richmondu (obojí červen).