Akcenta top

Ranní zprávy 27.10.2014

Ranní zprávy 27.10.2014

Klíčové události

  • Německo: Index spotřebitelské nálady podle Gfk se v listopadu zvýšil z 8,4 bodů na 8,5 bodů.
  • USA: Prodeje nových domů v září +0,2 % m/m na 467 tisíc.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna vůči euru v průběhu dopoledne lehce ztrácela a podívala se nad hranici 27,70 CZK/EUR. Ještě před polednem obrátila trend a zamířila k hladině 27,64 CZK/EUR. V pátek nebyla zveřejněna žádná data a nových informací z domácí ekonomiky se nedočkáme ani v nadcházejících dnech.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Koruna vůči americkému dolaru posílila pod hranici 21,80 CZK/USD. Na konci obchodní seance se pohybovala na 21,83 CZK/USD. Na páru se zlotým si domácí měna trochu pohoršila a ukončila na úrovni 6,555 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: V závěru týdne se dařilo zlotému, který do pozdního odpoledne posílil k hladině 4,21 PLN/EUR. Zlotému dopomohly k ziskům vyjádření centrálních bankéřů. Pozornost připoutala zejména slova guvernéra NBP Marka Belky, který označil hodnoty zlotého jako podhodnocené. Forint čelil výkyvům na obě strany. Kolem 17. hodiny se pohyboval na úrovni 308,3 HUF/EUR. 
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se nic významného neodehrálo. Euro v odpoledních hodinách umazalo část svých ztrát z předchozích dní, v závěru evropské seance se však vrátilo k hranici 1,267 USD/EUR. Tento týden bychom mohli být svědky vysoké volatility. Jednak budou zveřejněna klíčová data jako například HDP Spojených států za 3. čtvrtletí (čtvrtek), a jednak se ve středu uskuteční jednaní americké centrální banky (Fedu). Očekává se, že Fed ukončí program kvantitativního uvolňování. Odpověď na otázku, kdy dojde ke zvýšení sazeb, je zatím pouze předmětem spekulací. Je však možné, že guvernérka Fedu Janet Yellenová ve svém projevu naznačí, zda se měnový výbor se stanoviskem k utažení své politiky někam posunul. Co se týče dnešních dat, tak podnikatelská nálada v Německu by mohla eurodolar lehce rozhýbat.

Očekávaná data a události

  • Německo: IFO Index podnikatelské nálady (říjen)
  • Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (září)
  • USA: Rozjednané prodeje domů (září)

 

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností