Akcenta top

Ranní zprávy 27.10.2015

Ranní zprávy 27.10.2015
CZ2015-10-27

Klíčové události

  • ČR: Index spotřebitelské důvěry vzrostl v říjnu na 2,5 b. ze zářijových 1,0 b. Celková ekonomická důvěra v říjnu klesla o 0,9 b. na 10,0 b. Guvernér ČNB M. Singer uvedl, že náklady na zavedení regulatorních opatření pro banky mohou negativně ovlivnit hospodaření finančních institucí.
  • Německo: IFO Index podnikatelské nálady v říjnu klesl ze 108,5 b. na 108,2 b. 
  • USA: Prodeje nových domů v září klesly meziměsíčně o 11,5 % na 468 tisíc.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Pohyby koruny na měnovém páru s eurem byly na začátku týdne nevýrazné. Obchodování probíhalo v pásmu jen několika málo haléřů, přičemž na konci obchodní seance se koruna kotovala na mírně slabších hodnotách kolem 27,09 CZK/EUR. Výsledky ekonomické důvěry se do vývoje kurzu nijak nepromítly. Ani dnes neočekáváme, že by se kurz od současných hodnot příliš vzdálil. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna nezaznamenala větší výkyvy ani vůči americkému dolaru. Pohyby kurzu se odehrály převážně v pásmu 24,50 – 24,61 CZK/USD. Kolem 17. hodiny se domácí měna obchodovala na hladině 24,51 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna posílila a v pozdních odpoledních hodinách uzavřela na 6,348 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Vývoj zbylých středoevropských měn byl rozkolísaný. To platí především pro forint, který v dopoledních hodinách posílil, a podařilo se mu umazat velkou část pátečních ztrát. Odpoledne se však trend obrátil v neprospěch forintu a své nově nabyté zisky umazal a ukončil na 311,2 HUF/EUR. Zlotý během dne několikrát vystřídal směr, nakonec uzavřel v červených číslech na úrovni 4,268 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Dění na hlavním měnovém páru včera nebylo příliš zajímavé. Dopoledne byl zveřejněn podnikatelský IFO index z Německa, který klesl méně, než se očekávalo a v podstatě se udržel na silné hodnotě. Euro však na tento výsledek reagovalo mírným oslabením. Odpoledne přišla čísla z Ameriky, a to konkrétně zářiové prodeje nových domů. Ty zaznamenaly výrazný meziměsíční propad, což americkému dolaru způsobilo ztráty. Kolem 17. hodiny se eurodolar kotoval u hladiny 1,105 USD/EUR. Dnes by do průběhu obchodování mohla opět promluvit americká data. Pravděpodobně se dá očekávat, že obchodování eurodolaru bude více volatilní.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (září)
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (září), Spotřebitelská důvěra – Conference Board (říjen), Richmondský Fed Index (říjen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností