Akcenta top

Ranní zprávy 27.10.2017

Ranní zprávy 27.10.2017
CZ2017-10-27 

Klíčové události

 • ČR: Měnového jednání se 2. listopadu zúčastní všech 7 členů bankovní rady ČNB. 
 • Německo: GfK index spotřebitelské nálady v listopadu poklesl z 10,8 b. na 10,7 b. 
 • Eurozóna: ECB oznámila, že od začátku příštího roku sníží objem QE na 30 mld. eur měsíčně ze současných 60 mld. eur. Snížené QE by mělo probíhat minimálně do září 2018 s tím, že v případě potřeby si ECB vyhrazuje právo QE prodloužit či objem nakupovaných cenných papírů navýšit. S úrokovými sazbami ECB nehýbala, což znamená, že diskontní sazba setrvává na -0,40 % a hlavní úroková sazba na nule. Navíc je krajně nepravděpodobné, že by ECB začala sazby zvyšovat v době, kdy ještě probíhá QE.
 • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 233 tisíc. Rozjednané prodeje domů v září 0,0 % m/m.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruna včera vystřídala pohyby na obě strany. Během dne se dokonce podívala k hladině 25,55 CZK/EUR, tedy na nová maxima od zahájení intervenčního režimu v listopadu 2013. V závěru odpoledne se však vývoj na trhu ještě obrátil a domácí měna odevzdala většinu nových zisků. Kolem 17. hodiny se kotovala na 25,64 CZK/EUR. 
 • USDCZK & PLNCZK: Dění na měnovém páru koruna k americkému dolaru se odehrávalo pod taktovkou toho, co se dělo na eurodolaru. A jelikož se na eurodolaru až do odpoledne vyčkávalo na zasedání, klid byl i na koruně. Po zasedání si koruna připisovala ztráty a uzavřela na 21,89 CZK/USD. Na páru se zlotým vykázala koruna pohyby na obě strany. V závěru odpoledne se obchodovala na 6,03 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Forint včera nabral ztráty a oslabil do pozdního odpoledne lehce nad hranici 311 HUF/EUR. Pohyby zlotého byly mírně rozkolísané. Na konci obchodní seance se pohyboval ve ztrátě na hladině 4,252 PLN/EUR. 
 • EURUSD: Na eurodolaru panovalo do zasedání ECB bezvětří. Společná evropská měna po zasedání slábla a obchodování se přesunulo pod hranici 1,17 USD/EUR. Zatímco euro zhruba od poloviny června do poloviny září posilovalo s ohledem na příslib postupné normalizace měnové politiky ECB, tak včerejší prodloužení kvantitativního uvolňování (QE) zisky eura pro nadcházející měsíce spíše limituje. Ze včerejšího zasedání ECB je totiž zřejmé, že zmíněná cesta k normalizaci měnové politiky bude v případě ECB velmi dlouhá a pozvolná. Ostatně stejně jako cesta k dosažení dvouprocentní inflace v eurozóně.

Očekávaná data a události

 • Německo: Ceny dováženého zboží (září)
 • Eurozóna: Projev člena ECB Praeta
 • USA: Hrubý domácí produkt (3. kvartál), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (říjen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností