Klíčové události
- SR: Běžný účet platební bilance v září vykázal přebytek ve výši 330 mil. eur, tedy o 79 mil. eur vyšší než v srpnu.
- Polsko: Míra nezaměstnanosti v říjnu stagnovala na úrovni 13,0 %. Maloobchodní tržby se v říjnu zvýšily o 3,6 % m/m a 3,2 % r/r.
- Maďarsko: Centrální banka MNB snížila úrokové sazby na nové rekordní minimum 3,20 %.
- USA: Situace výrobních podniků centrální oblasti Atlantiku se v listopadu zlepšila a výhled zůstává nadále pozitivní. Kompozitní index se skokově zvýšil na 13 bodů z říjnového 1 bodu. Nálada amerických domácností se stále nezlepšuje. Index spotřebitelské důvěry Conference Board v listopadu klesl na 70,4 bodů ze 72,4 bodů v říjnu. Ceny nemovitostí se v září meziměsíčně zvýšily o 0,3 %. Ukazatel stavebních povolení, jakožto předstihový ukazatel výstavby, v říjnu vzrostl o 6,2 % na 1,034 milionů. V meziročním srovnání počet stavebních povolení zaznamenal nárůst o 13,9 %.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna vůči euru včera čelila výkyvům na obě strany. Do odpoledních hodin domácí měna ztrácela, ale v závěru odpoledne došlo ke korekci kurzu a koruna své ztráty umazala. Před koncem obchodní seance však kurz opět obrátil trend a kolem 17. hodiny koruna uzavřela slabší na hladině 27,32 CZK/EUR.
- Na páru s americkým dolarem byly pohyby koruny méně výrazné. I přes slabší úrovně domácí měny v průběhu dne koruna nakonec ukončila mírně silnější na úrovni 20,14 CZK/USD.
- Ve středoevropském regionu se nedařilo ani zlotému, který během dne postupně oslaboval a v závěru odpoledne se pohyboval na hranici 4,20 PLN/EUR. Forint také ztrácel, kurz však v odpoledních hodinách obrátil trend a forint skokově posílil a umazal tak veškeré ztráty, které v průběhu dne nabral. Uzavřel na hladině 297,8 HUF/EUR.
- Zvýšená volatilita se včera promítala i na vývoji na hlavním měnovém páru. Nejvýznamnější částí obchodního dne bylo pozdní odpoledne, kdy společná evropská měna nejdříve skokově oslabila a posléze opět výrazně posílila. Kolem 17. hodiny se kurz eurodolaru pohyboval na hranici 1,356 USD/EUR. K oslabení dolaru mohl dopomoci i špatný výsledek spotřebitelské důvěry ve Spojených státech.
Dnešní očekávaná data a události
- Maďarsko: Míra nezaměstnanosti (říjen)
- Německo: GfK Index spotřebitelské nálady (prosinec)
- USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (říjen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Spotřebitelská důvěra (listopad)