Akcenta top

Ranní zprávy 27.11.2015

Ranní zprávy 27.11.2015
CZ2015-11-27

Klíčové události


• Slovensko: Národní banka Slovenska (NBS) uvedla, že kapitálová přiměřenost slovenského bankovního sektoru je stále na vysokých úrovních okolo 17,5 %.
• Eurozóna: Peněžní zásoba v říjnu +5,3 % r/r.


Vývoj na devizovém trhu 


• EURCZK: K dění na měnovém páru koruna s eurem se nedá napsat nic nového. Kurz je nadále téměř přikovaný k hranici 27 CZK/EUR a na konci včerejší obchodní seance se pohyboval na úrovni 27,02 CZK/EUR. Hlavní událostí dneška bude zveřejnění zpřesněného odhadu hrubého domácího produktu za 3. čtvrtletí. Dozvíme se také zdroje růstu. Předstihový odhad, který vyšel před dvěma týdny, předčil většinová očekávání. Pokud se revidované hodnoty nebudou výrazněji lišit od těch původních, koruna na výsledek nejspíše nebude nijak výrazněji reagovat.
• USDCZK & PLNCZK: Včerejší vývoj koruny vůči americkému dolaru byl o poznání klidnější, než ten středeční. Kurz se de facto pohyboval do strany a stabilizoval se v blízkosti hladiny 25,45 CZK/USD. Na páru se zlotým si domácí měna mírně přilepšila a do pozdního odpoledne posílila k 6,323 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se nedařilo zlotému, který rozšířil ztráty z předchozích dní a oslabil k úrovni 4,274 PLN/EUR. Forint nezaznamenal větší výkyvy. Obchodování probíhalo v blízkosti hranice 312 HUF/EUR a kolem 17. hodiny se kurz kotoval na 311,8 HUF/EUR.
• EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera nic zajímavého neodehrálo. Pomohl tomu především fakt, že ve Spojených státech byl státní svátek a navíc ekonomický kalendář nenabídl žádné nové údaje z americké ekonomiky. Eurodolar se v průběhu evropské seance pohyboval převážně kolem hranice 1,061 USD/EUR. Dnes by situace neměla být podstatně jiná. Vyčkává se totiž na jednání Evropské centrální banky (ECB), které se uskuteční příští čtvrtek. ECB zřejmě přistoupí k uvolnění měnové politiky. Zatím se pouze spekuluje o tom, jaké nástroje k tomu hodlá využít. Pravděpodobně dojde ke změnám v programu kvantitativního uvolňování (QE) a možná dojde i k dalšímu snížení už nyní záporné depozitní sazby.


Očekávaná data a události  


• ČR: Hrubý domácí produkt - revize (3. kvartál)
• Maďarsko: Míra nezaměstnanosti (říjen)
• Německo: GfK Index spotřebitelské nálady (prosinec), Ceny dováženého zboží (říjen)
• Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (listopad), Ekonomický sentiment (listopad), Podnikové klima (listopad)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností