Akcenta top

Ranní zprávy 27.2.2015

Ranní zprávy 27.2.2015

Klíčové události


• Eurozóna: Peněžní zásoba vyjádřená měnovým agregátem M3 v lednu vzrostla o 4,1 % r/r.
• Německo: Míra nezaměstnanosti v únoru stagnovala na 6,5 %. Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK v březnu vzrostla na 9,7 bodu.
• USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v lednu vzrostly o 2,8 % m/m oproti poklesu o 3,7 % m/m v prosinci. Spotřebitelská inflace byla v lednu díky cenám energií v záporu, konkrétně se jednalo o pokles o 0,7 % m/m a o 0,1 % r/r. Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu vzrostl na 313 tis.


Vývoj na devizovém trhu 


• CZK/EUR: Koruně se ve čtvrtek vůči euru nedařilo. Od ranních hodin ztrácela a během odpoledne se obchodování přesunulo nad hladinu 27,50 CZK/EUR. Zatímco v předchozích dnech nebyla zveřejněna žádná zajímavá data z domácí ekonomiky, tak dnešek nabídne statistiku peněžní zásoby a především zpřesněný odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) za 4. čtvrtletí loňského roku. První odhad z 13. února ukázal na růst HDP o 0,2 % q/q a o 1,3 % r/r. I nadále platí, že v dalších dnech očekávám zklidnění pohybů na tomto měnovém páru po předchozích výrocích prezidenta M. Zemana a návrat koruny do pásma 27,50- 28 CZK/EUR.
• CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna včera oslabila na dvoutýdenní minimum, když se v závěru odpoledne obchodovalo nad hladinou 24,50 CZK/USD. Impulsem pro posílení dolaru byla lepší data z americké ekonomiky. Koruna včera oslabila i vůči polskému zlotému a dostala se k úrovni 6,65 CZK/PLN, do blízkosti letošních minim.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylým středoevropským měnám se včera vůči euru dařilo. Maďarský forint zamířil pod hladinu 304 HUF/EUR. Forint se aktuálně nachází na nejsilnějších hodnotách od loňského června. Dařilo se i polskému zlotému, který testoval letošní maxima na úrovni 4,15 PLN/EUR. Shodně pro obě dvě středoevropské měny platí, že nabízejí v porovnání s eurem atraktivní úrokový výnos.
• USD/EUR: Po celý únor se na hlavním měnovém páru obchodovalo primárně v pásmu 1,13 – 1,15 USD/EUR a ve srovnání s lednem tak byly kurzové pohyby výrazně nižší. Čekání na impuls, který by zvrátil boční trend, se tak protáhlo až do včerejšího dne, kdy byla zveřejněna lepší data z USA. Především objednávky zboží dlouhodobé spotřeby překonaly očekávání, což se výsledně promítlo do oslabení eura až na hladinu 1,12 USD/EUR. Během dneška či nadcházejících dnů očekávám testování o hladiny 1,11 USD/EUR, tj. letošního eurového minima.


Očekávaná data a události  


• ČR: HDP – zpřesněný odhad (4. čtvrtletí 2014)
• Německo: Index spotřebitelských cen (únor)
• Polsko: HDP (4. čtvrtletí 2014), Inflační očekávání (únor)
• USA: HDP + osobní spotřeba (4. čtvrtletí 2014), Index výrobní aktivity z okolí Chicaga (únor), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské university (únor)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností