Akcenta top

Ranní zprávy 27.2.2015

Ranní zprávy 27.2.2015

Klíčové události


• Eurozóna: Peněžní zásoba vyjádřená měnovým agregátem M3 v lednu vzrostla o 4,1 % r/r.
• Německo: Míra nezaměstnanosti v únoru stagnovala na 6,5 %. Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK v březnu vzrostla na 9,7 bodu.
• USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v lednu vzrostly o 2,8 % m/m oproti poklesu o 3,7 % m/m v prosinci. Spotřebitelská inflace byla v lednu díky cenám energií v záporu, konkrétně se jednalo o pokles o 0,7 % m/m a o 0,1 % r/r. Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu vzrostl na 313 tis.


Vývoj na devizovém trhu 


• CZK/EUR: Koruně se ve čtvrtek vůči euru nedařilo. Od ranních hodin ztrácela a během odpoledne se obchodování přesunulo nad hladinu 27,50 CZK/EUR. Zatímco v předchozích dnech nebyla zveřejněna žádná zajímavá data z domácí ekonomiky, tak dnešek nabídne statistiku peněžní zásoby a především zpřesněný odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) za 4. čtvrtletí loňského roku. První odhad z 13. února ukázal na růst HDP o 0,2 % q/q a o 1,3 % r/r. I nadále platí, že v dalších dnech očekávám zklidnění pohybů na tomto měnovém páru po předchozích výrocích prezidenta M. Zemana a návrat koruny do pásma 27,50- 28 CZK/EUR.
• CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna včera oslabila na dvoutýdenní minimum, když se v závěru odpoledne obchodovalo nad hladinou 24,50 CZK/USD. Impulsem pro posílení dolaru byla lepší data z americké ekonomiky. Koruna včera oslabila i vůči polskému zlotému a dostala se k úrovni 6,65 CZK/PLN, do blízkosti letošních minim.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylým středoevropským měnám se včera vůči euru dařilo. Maďarský forint zamířil pod hladinu 304 HUF/EUR. Forint se aktuálně nachází na nejsilnějších hodnotách od loňského června. Dařilo se i polskému zlotému, který testoval letošní maxima na úrovni 4,15 PLN/EUR. Shodně pro obě dvě středoevropské měny platí, že nabízejí v porovnání s eurem atraktivní úrokový výnos.
• USD/EUR: Po celý únor se na hlavním měnovém páru obchodovalo primárně v pásmu 1,13 – 1,15 USD/EUR a ve srovnání s lednem tak byly kurzové pohyby výrazně nižší. Čekání na impuls, který by zvrátil boční trend, se tak protáhlo až do včerejšího dne, kdy byla zveřejněna lepší data z USA. Především objednávky zboží dlouhodobé spotřeby překonaly očekávání, což se výsledně promítlo do oslabení eura až na hladinu 1,12 USD/EUR. Během dneška či nadcházejících dnů očekávám testování o hladiny 1,11 USD/EUR, tj. letošního eurového minima.


Očekávaná data a události  


• ČR: HDP – zpřesněný odhad (4. čtvrtletí 2014)
• Německo: Index spotřebitelských cen (únor)
• Polsko: HDP (4. čtvrtletí 2014), Inflační očekávání (únor)
• USA: HDP + osobní spotřeba (4. čtvrtletí 2014), Index výrobní aktivity z okolí Chicaga (únor), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské university (únor)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
42.000
klientů
20
více než
let zkušeností
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů a cookies.