ČR: Souhrnný indikátor důvěry v únoru oproti lednu vzrostl o 0,4 bodu na hodnotu 99,9.
USA: Prodeje novostaveb v lednu poklesly o 7,8 % m/m na 593 tis. v přepočtu na celý rok. Index národní aktivity z oblasti Chicaga v lednu poklesl na 0,12 bodu. Index aktivity ve zpracovatelském průmyslu z oblasti Dallasu vzrostl na hodnotu 37,2 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v úvodu týdne mírně oslabila a obchodování se přesunulo k hladině 25,40 CZK/EUR. V průběhu dne poté nebyly výjimkou obchody lehce nad hladinou 25,40, avšak výraznější ztráty si nakonec koruna nepřispala. Ranní statistika důvěry v domácí ekonomiku se do kurzu koruny v podstatě nijak nepromítla. Souhrnný index důvěry přitom v únoru mírně vzrostl. Detailnější pohled na tuto statistiku ukázal, že zatímco spotřebitelská důvěra v únoru mírně poklesla, tak nálada mezi podnikateli se zlepšila (konkrétně se důvěra zvýšila v sektorech stavebnictví, obchod a služby, zatímco v průmyslu došlo k mírnému poklesu). Vysoká hodnota souhrnného indexu důvěry zároveň naznačila pokračující silný růst české ekonomiky i v 1. čtvrtletí letošního roku.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pondělí oslabila, když se obchodování během dne přesunulo nad hladinu 20,60 CZK/USD. Zatímco pondělí nebylo z pohledu makroekonomických dat v USA příliš zajímavé, tak dnešek bude plný důležitých ekonomických událostí, což by se mohlo odrazit i do výraznějších pohybů koruny vůči dolaru. Vůči polskému zlotému koruna v pondělí rovněž mírně oslabovala směrem k úrovni 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru na úvod týdne oslabil až téměř na 314 HUF/EUR, na nejslabší hodnoty v letošním roce. Dnes zasedá Maďarská centrální banka, která potvrdí status velmi uvolněné měnové politiky v Maďarsku. Polský zlotý se vůči euru pohyboval v blízkosti hladiny 4,17 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úvodu týdne obchodovalo v rozmezí 1,228 – 1,235 USD/EUR. Zatímco včera byl makroekonomický kalendář v eurozóně i v USA víceméně prázdný, tak dnes se dočkáme řady důležitých statistik, především z USA. Lepší dnešní data z USA mohou dolaru pomoci posílit hlouběji pod hladinu 1,23 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index ekonomické důvěry (únor), Peněžní zásoba M3 (leden)
Německo: Index spotřebitelských cen (únor) – předběžný odhad
USA: Projev šéfa Fedu J. Powella, Obchodní bilance (leden), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (leden), Index cen nemovitostí S&P/Case-Shiller (prosinec), Spotřebitelská důvěra (únor)