Akcenta top

Ranní zprávy 27.3.2014

Ranní zprávy 27.3.2014

Klíčové události

  • Německo: Index spotřebitelské důvěry GfK v dubnu stagnuje na 8,5 bodech.
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za únor +2,2 % m/m. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v únoru +0,2 % m/m. Kompozitní index nákupních manažerů PMI vzrostl v březnu na 55,8 bodů z 54,1 bodů a index ve službách se zvýšil na 55,5 bodů z 53,3 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna vůči euru v průběhu dopoledne oslabila a umazala tak své úterní zisky. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na hladině 27,42 CZK/EUR. Korunou by dnes mohla zahýbat Česká národní banka. Bankovní rada zasedá již podruhé v tomto roce a lze jen stěží očekávat, že by centrální bankéři odsouhlasili jakoukoliv změnu současné měnové politiky. Guvernér ČNB Miroslav Singer se na tiskové konferenci zaměří pravděpodobně na vývoj tuzemské ekonomiky a porovná jej s očekáváním centrální banky. Kurz koruny vůči euru se stále pohybuje na hodnotách, se kterými je bankovní rada v rámci cílené kurzové hranice spokojená. Významný dopad jednání ČNB na vývoj na trhu tudíž neočekáváme a výhled na nadcházející dny ponecháváme neměnný ve prospěch slabší české měny. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Domácí měna na páru s americkým dolarem také ztrácela. V závěru odpoledne uzavřela na 19,88 CZK/USD. Obchodování vůči zlotému se během poledne přesunulo nad hranici 6,56 CZK/PLN a kolem 17. hodiny se koruna pohybovala na úrovni 6,567 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zlotému se včera podařilo rozšířit své předchozí zisky a v průběhu odpoledne posílil až k hranici 4,174 PLN/EUR. Vývoj forintu se obešel bez výraznějších výkyvů a ukončil na hladině 311,8 HUF/EUR.
  • USD/EUR: Obchodování na hlavním měnovém páru bylo klidné, k mírnému posílení dolaru přispěly i příznivé výsledky dat ze Spojených států. Kurz se v pozdních odpoledních hodinách kotoval na úrovni 1,378 USD/EUR. Klíčovým ukazatelem v dnešním kalendáři je HDP Spojených států za 4. čtvrtletí a na základě jeho výsledku lze očekávat, jaký bude následující vývoj eurodolaru. 

Očekávaná data a události

  • ČR: Zasedání bankovní rady ČNB a rozhodnutí o úrokové sazbě 
  • USA: Hrubý domácí produkt (4. kvartál), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Rozjednané prodeje domů (únor)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností