Akcenta top

Ranní zprávy 27.3.2017

Ranní zprávy 27.3.2017
CZ2017-03-27 

Klíčové události

  • ČR: Spotřebitelská důvěra v březnu vzrostla z 5,8 b. na 6,5 b. 
  • Německo: Index PMI ve výrobním sektoru v březnu vzrostl z 56,8 b. na 58,3 b. Index PMI za sektor služeb se v březnu zvýšil z 54,4 b. na 55,6 b. Kompozitní index PMI v březnu vzrostl na 57 b., a dosáhl tak na nejvyšší úroveň za posledních 70 měsíců. 
  • Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru vzrostl z 55,4 b. na 56,2 b. Index PMI ve službách se v březnu zvýšil z 55,5 b. na 56,5 b. Kompozitní index PMI v březnu vzrostl na 56,7 b., tedy na nejvyšší hodnoty od dubna 2011.
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v únoru +1,7 % m/m. Index PMI ve výrobním sektoru v březnu poklesl z 54,2 b. na 53,4 b. Index PMI v sektoru služeb v březnu poklesl z 53,8 b. na 52,9 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Vývoj koruny k euru pokračoval v pátek v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR. Ekonomický kalendář přinesl akorát informaci o nadále se zlepšující spotřebitelské důvěře v ČR, významnějších makroekonomických dat jsme se však nedočkali. Ta nicméně nebudou na programu ani tento týden. Očekáváme, že i v příštích dnech zůstane kurz CZK/EUR přilepený u současných hodnot. Co se týče očekávaného termínu ukončení intervenčního režimu, tak jako nejpravděpodobnější možnost vnímáme i nadále některý z dubnových čtvrtků, případně čtvrtek 6. května, kdy bude mít ČNB k dispozici novou makroekonomickou prognózu. Centrální bankéři však dokáží být nevyzpytatelní a tak se tento čtvrtek (30/3) rozhodně vyplatí být ve střehu.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna si v pátek vůči americkému dolaru mírně přilepšila a v pozdních odpoledních hodinách se pohybovala u hladiny 25,00 CZK/USD. Na páru se zlotým nejdříve posilovala, později zisky odevzdala zpět a uzavřela na 6,332 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: V rámci zbylých středoevropských měn jsme byli svědky zajímavějšího vývoje u maďarského forintu, který do závěru odpoledne slábl k hladině 309,8 HUF/EUR. Polský zlotý vykázal jen mírné výkyvy na obě strany a kolem 17. hodiny se kotoval u 4,26 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Euro si v pátek mírně přilepšilo k hranici 1,08 USD/EUR. Evropské ekonomice se daří nejlépe za posledních šest let. Takováto interpretace zveřejněného indexu PMI za eurozónu sice není úplně přesná, avšak to nic nemění na tom, že se evropské ekonomice zkraje roku prostě daří a to s ohledem na všechny pesimistické předpovědi (D. Trump, Brexit, francouzské prezidentské volby a další). Lepší indexy PMI a rostoucí cenové tlaky obnovují spekulace, že by mohla Evropská centrální banka (ECB) začít ve 2. polovině letošního roku omezovat výkup cenných papírů v rámci programu QE. Na to je však podle nás stále brzy, protože hospodářská situace v jihoevropských zemích zdaleka ještě není tak dobrá, aby generovala rychlejší růst mezd, a tudíž i jádrovou inflaci.

Očekávaná data a události

  • Německo: IFO index podnikatelské nálady (březen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností