Akcenta top

Ranní zprávy 27.5.2015

Ranní zprávy 27.5.2015

Klíčové události

  • Slovensko: Běžný účet platební bilance v březnu v přebytku 132,0 mil. EUR. 
  • Maďarsko: Centrální banka MNB snížila úrokové sazby z 1,8 % na 1,65 %.
  • Polsko: Míra nezaměstnanosti v dubnu na úrovni 11,2 %.
  • USA: Jádrové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu +0,5 % m/m. Prodeje nových domů v dubnu: 517 tisíc. Spotřebitelská důvěra vzrostla v květnu z 94,3 b. na 95,4 b. Člen Fedu Fischer uvedl, že pokud se světový ekonomický růst zadrhne, zvyšování úrokových sazeb se může oddálit.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Měny středoevropského regionu se včera dostaly do červených čísel. Výjimkou nebyla ani koruna, která do pozdního odpoledne oslabila k úrovni 27,40 CZK/EUR. Přes den nebyla zveřejněna žádná data z tuzemské ekonomiky. Vývoj kurzu byl ovlivněn především negativní náladou, která panovala na trzích. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Koruna na páru s americkým dolarem zamířila nad hranici 25,00 CZK/USD. Reagovala především na vývoj na hlavních trzích. Kurz se do konce obchodní seance vyšplhal k 25,14 CZK/USD. Naopak vůči zlotému se domácí měně dařilo a posílila na hladinu 6,61 CZK/PLN. 
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Ze středoevropských měn předvedl nejhorší výsledek zlotý. Umazal zisky z pondělí a oslabil blízko k hodnotám kolem 4,14 PLN/EUR. V současné době je nejslabší za poslední dva měsíce. Co se týče forintu, tak maďarský trh vyčkával na zasedání MNB. Centrální banka nepřekvapila a snížila sazby na 1,65 %. Forint sice na MNB nijak výrazně nereagoval, ale oslabující trend jej posunul k hranici 309,0 HUF/EUR. 
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru hrál prim americký dolar. Tomu se podařilo posílit mírně hlouběji pod hranici 1,1 USD/EUR a kolem 17. hodiny se kotoval na úrovni 1,087 USD/EUR. Během dne mu pomáhaly dva faktory. Prvním bylo zvyšující se napětí ohledně Řecka a jeho domluvy s věřiteli. Druhým faktorem byly příznivé výsledky amerických ekonomických ukazatelů. Překvapivě dobrý výsledek vykázaly objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Spotřebitelská důvěra a prodeje nových domů rovněž dopadly pozitivně. Z dnešních dat bude zajímavý pouze GfK Index, který byl mohl eurodolar lehce rozhýbat.

Očekávaná data a události

  • Německo: GfK Index spotřebitelské nálady (červen)
  • USA: MBA žádosti o hypotéku (týden), Projevy členů Fedu
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností