Klíčové události
- Německo: Podle výzkumné agentury GfK nálada mezi německými spotřebiteli vzrostla ve výhledu na červenec na 6,8 bodu a je tak nejvyšší za posledních téměř šest let. Ekonomický institut Ifo snížil odhad hospodářského růstu německé ekonomiky v letošním roce na 0,6 % z původních 0,7 %. V příštím roce očekává růst HDP o 1,9 %.
- Eurozóna: Prezident Evropské centrální banky (ECB) M. Draghi včera opětovně zopakoval, že ECB bude i nadále udržovat výrazně uvolněnou měnovou politiku a je připravena k použití nestandardních nástrojů, pokud si to podmínky vyžádají. Rovněž vyzval politiky k rychlému zavedení bankovní unie, které má být ECB dohledovým orgánem.
- USA: Hrubý domácí produkt za 1. čtvrtletí 2013 byl revidován na růst o 1,8 % mezičtvrtletně z původního růstu o 2,5 %. Slabší byla jak spotřeba domácností, tak i investice a pokles zaznamenal i vývoz.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna včera oslabila vůči oběma hlavním měnám. Vůči euru kontinuálně ztrácela od ranních hodin a z ranních kotací v blízkosti hladiny 25,80 se posunula o cca 10 haléřů výše. V závěru dne se tak obchodovalo těsně pod úrovní 25,90 CZK/EUR. Vzhledem k absenci domácích ekonomických dat koruna reagovala na vývoj na zahraničních trzích. Hlavním dnešním kurzotvorným faktorem je pro korunu zasedání bankovní rady České národní banky. Není sebemenších pochyb o tom, že úrokové sazby ponechá ČNB beze změny, tj. hlavní sazbu na technické nule (0,05 %). Otázkou zůstává, jak se ČNB postaví k rychlejšímu poklesu tempa růstu spotřebitelských cen, respektive zda bude řečeno něco nového na téma kurzových intervencí.
- K americkému dolaru se koruna pomalu, ale jistě přibližuje k hranici 20 CZK/USD. V závěru odpoledne se již obchodovalo nad úrovní 19,90. Vůči polskému zlotému k výraznějším pohybům nedošlo a kotace na mezibankovním trhu probíhaly v rozmezí 5,95 – 5,97 CZK/PLN.
- Mírně k euru oslaboval i polský zlotý, který se v závěru dne pohyboval v blízkosti hladiny 4,35 PLN/EUR. Naopak maďarský forint posílil k úrovni 296 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru euro dále ztrácelo a během odpoledních hodin se dokonce na chvíli dostalo pod hladinu 1,30 USD/EUR. Příčiny oslabování eura je nutné primárně hledat v minulém týdnu v souvislosti se zasedáním americké centrální banky (Fed). Včerejšímu oslabení eura však pomohla i ECB, která hodlá i nadále držet velmi uvolněnou měnovou politiku a nově se objevily spekulace, že Itálie manipulovala s výší státního dluhu při vstupu do eurozóny. Euro by tak mělo i v nadcházejících dnech zůstat k dolaru pod prodejním tlakem.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Zasedání bankovní rady České národní banky
- Eurozóna: Indikátor ekonomické důvěry (červen)
- Německo: Míra nezaměstnanosti (červen)
- USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, Osobní příjmy a výdaje (květen), Připravované prodeje domů (květen)