Akcenta top

Ranní zprávy 27.6.2016

Ranní zprávy 27.6.2016
CZ2016-06-27 

Klíčové události

 • ČR: Viceguvernér ČNB M. Hampl uvedl, že dlouhodobý dopad Brexitu na EU je vážnější než tržní šoky.
 • Německo: IFO index podnikatelského klimatu v červnu vzrostl ze 108 b. na 109 b. 
 • Švýcarsko: Švýcarská centrální banka (SNB) řekla, že intervenovala na švýcarském franku proti tlaku obchodníků.
 • Velká Británie: Bank of England (BoE) oznámila, že je připravena poskytnout dodatečných 250 mld. britských liber jako dodatečnou likviditu pro finanční trhy.
 • Eurozóna: Evropská centrální banka (ECB) v reakci na vysokou volatilitu na trzích uvedla, že je připravena poskytovat bankovnímu sektoru eurovou likviditu, pokud to bude potřeba. 
 • USA: Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan se v červnu snížil z 94,3 b. na 93,5 b. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu -2,2 % m/m. Americká centrální banka (Fed) rovněž oznámila, že v případě nouze je připravena poskytnout dolaru potřebnou likviditu.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruna vůči euru v pátek v reakci na výsledek referenda ve Velké Británii mírně oslabila a na konci obchodní seance se kotovala na 27,12 CZK/EUR. Oslabení koruny ve srovnání se ztrátami dalších středoevropských měn bylo skutečně jen velmi omezené a domácí měna tak předvedla poměrně solidní odolnost vůči otřesům na finančních trzích. 
 • USDCZK & PLNCZK: Koruna se na páru s americkým dolarem v brzkých ranních hodinách dostala až k 24,80 CZK/USD. Během dne však tyto ztráty alespoň částečně korigovala a uzavřela na 24,32 CZK/USD. Vůči zlotému si koruna nejdříve připsala velmi slušné zisky, kdy posílila k hladině 5,98 CZK/PLN. Odpoledne pak došlo ke korekci, která korunu vrátila k hranici 6,14 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Forint i zlotý reagovaly v ranních hodinách na britské referendum prudkým oslabením. Forint se přesunul k úrovni 321,4 HUF/EUR, tedy na nejslabší hodnotu od ledna 2015. Ztráty se mu však následně podařilo podstatně zredukovat a ukončil na 316,6 HUF/EUR. Velmi podobně dopadl polský zlotý, který slábl k 4,532 PLN/EUR (4,5 leté minimum), ale v pozdních odpoledních hodinách se pohyboval u 4,43 PLN/EUR. 
 • EURUSD: Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie vyvolalo na finančních trzích značnou paniku. Investoři tento výsledek z daleka nečekali a euro se vzápětí dostalo pod silný prodejní tlak, který jej posunul až k hladině 1,091 USD/EUR. V průběhu dne se situace na trhu do jisté míry začala uklidňovat, nicméně eurodolar stále vykazoval výrazné výkyvy na obě strany. Na konci evropské seance se obchodovalo kolem 1,111 USD/EUR.

Očekávaná data a události

 • USA: Index PMI za sektor služeb (červen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností