ČR:Index spotřebitelské důvěry v červnu poklesl na 106,2 b.
Polsko:Míra nezaměstnanosti v květnu: 7,4 %.
Německo:IFO index podnikatelské nálady v červnu vzrostl z 114,6 b. na 115,1 b.
USA:Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu -1,1 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchody na měnovém páru koruna s eurem se odehrály převážně v pásmu 26,19 – 26,27 CZK/EUR. Na konci obchodní seance se kurz kotoval na hranici 26,23 CZK/EUR. Důležitá makroekonomická data ani nová prohlášení centrálních bankéřů z České národní banky (ČNB) nebyla včera na programu dne.
USDCZK & PLNCZK: Koruna si vůči americkému dolaru nejdříve polepšila, v závěru odpoledne se pak vrátila k úrovni 23,41 CZK/USD. Na páru se zlotým si domácí měna připsala ztráty a ukončila na 6,24 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Forint vystřídal pohyby na obě strany a v závěru obchodní seance se kotoval na hladině 309,3 HUF/EUR. Zlotý včera navázal na posilující trend z druhé poloviny minulého týdne a do pozdního odpoledne si přilepši k 4,208 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru měl v první polovině dne navrch americký dolar, odpoledne se naopak do vedení dostalo euro, které nakonec v rámci evropské obchodní seance zvítězilo. Kolem 17. hodiny se obchodovalo v blízkosti hranice 1,12 USD/EUR. Vývoj eurodolaru byl paradoxně protichůdný vůči výsledkům nových makrodat, které tedy evidentně na trh neměly citelnější vliv. Německý IFO index zveřejněný v ranních hodinách totiž překonal odhady, a naopak červnové americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby během odpoledne překvapily hlubším poklesem. Dnes by s eurodolarem mohla zahýbat zejména vyjádření centrálních bankéřů z ECB. Dále by se na trhu mohl projevit výsledek červnové spotřebitelské důvěry ve Spojených státech, a to v případě, že zveřejněné údaje se výrazněji odchýlí od očekávání.