Akcenta top

Ranní zprávy 27.6.2018

Ranní zprávy 27.6.2018
CZ2018-06-27 

Klíčové události

  • USA: Index vývoje cen nemovitostí S&P/Case-Shiller v dubnu vzrostl o 6,41 % r/r. Spotřebitelská důvěra v červnu poklesla na 126,4 z květnových 128,8 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna se v úterý vůči euru pohybovala především v okolí hladiny 25,90 CZK/EUR. Včera sice nebyla zveřejněna žádná významnější domácí makroekonomická data, což však bohatě kompenzuje dnešek se zasedáním bankovní rady České národní banky (ČNB). S ohledem na komentáře centrálních bankéřů v posledních týdnech, slabší kurz koruny vůči euru oproti prognóze ČNB (cca o 2 %) a vývoj na pracovním trhu, je podle mě o něco pravděpodobnější, že ČNB zvýší hlavní úrokovou sazbu o 0,25 p. b. na 1,00 % již dnes. Případné zvýšení sazeb by se pravděpodobně projevilo posílením koruny směrem k hladině 25,50 CZK/EUR. V opačném případě by mohla koruna oslabit a nelze vyloučit ani to, že zamíří nad hladinu 26 CZK/EUR. V každém případě bude velmi záležet i na vyjádření ČNB směrem k nadcházejícím měsícům. Pokud by tedy ČNB sazby nezvýšila, ale zároveň signalizovala jejich zvýšení na srpen, nemuselo by to mít na korunu až tak negativní dopad. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru v úterý ráno otevírala zhruba na hladině 22,10 CZK/USD, ale obchodování se poměrně rychle přeneslo k úrovni 22,20 CZ/USD, kde probíhalo po zbytek dne. Vůči polskému zlotému se koruna i nadále pohybovala několik haléřů pod hranicí 6 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny setrvávají vůči euru pod prodejním tlakem a pohybují se na více jak ročních minimech. Maďarský forint se v úterý konkrétně pohyboval v rozmezí 325 – 326 HUF/EUR a polský zlotý kolem úrovně 4,34 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči americkému dolaru v úterý neudrželo pondělní zisky a obchodování se vrátilo do rozmezí 1,165 – 1,17 USD/EUR. Úterý nebylo příliš bohaté na významnější makroekonomické statistiky s výjimkou americké spotřebitelské důvěry, která sice v červnu mírně poklesla, přesto však zůstává na mnohaletých maximech.

Očekávaná data a události

  • ČR: Zasedání bankovní rady České národní banky – ve 13 hodin zveřejněno rozhodnutí o sazbách a ve 14:15 začátek tiskové konference
  • Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (květen)
  • USA: Obchodní bilance (květen), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (květen), Rozjednané prodeje domů (květen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností