Akcenta top

Ranní zprávy 27.7.2015

Ranní zprávy 27.7.2015

Klíčové události


• Německo: Index PMI ve výrobním sektoru v červenci poklesl z 51,9 b. na 51,5 b. Index PMI ve službách se v červenci snížil z 53,8 b. na 53,7 b.
• Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru se v červenci snížil z 52,5 b. na 52,2 b. Index PMI ve službách v červenci poklesl z 54,4 b. na 53,8 b.
• USA: Index PMI ve výrobním sektoru v červenci vzrostl z 53,6 b. na 53,8 b. Prodeje nových domů v červnu meziměsíčně klesly o 6,8 % na 482 tisíc.


Vývoj na devizovém trhu 


• CZK/EUR: Koruna se v závěru týdne opět držela v těsné blízkosti hranice 27 CZK/EUR a pohybovala se jen pár haléřů nad ní. ČNB už na začátku minulého týdne potvrdila, že v pátek 17.7. intervenovala na trhu proti koruně. Intervence byla tehdy de facto nepatrná a je velmi pravděpodobné, že ČNB prodávala koruny v malém objemu i během uplynulých dní. Centrální banka bude muset v nadcházejících týdnech stále bránit intervenční hranici. Jelikož se „malé intervence“ zdají nedostatečné, pravděpodobně se uchýlí k výraznějšímu zásahu, který by mohl korunu oslabit až o několik desítek haléřů. 
• CZK/USD & CZK/PLN: Koruna na měnovém páru s americkým dolarem nejdříve lehce oslabila, odpoledne se však vrátila k hladině 24,65 CZK/USD a ukončila jen s malou ztrátou. Vůči zlotému si domácí měna mírně polepšila. Kolem 17. hodiny se obchodovala v blízkosti úrovně 6,549 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny čelily výkyvům na obě strany a obchodní seanci uzavřely ve ztrátě. Forint se během pozdního odpoledne kotoval na 311,3 HUF/EUR. Zlotý ukončil u hladiny 4,133 PLN/EUR. 
• USD/EUR: Americký dolar se na hlavním měnovém páru hned z kraje rána posunul k silnějším hodnotám kolem 1,093 USD/EUR. Odpoledne byla zveřejněna data ze Spojených států, která výrazně zaostala za očekáváními. Dolar reagoval na špatná čísla oslabením zpět na původní hodnoty. Kolem 17. hodiny se pohyboval na úrovni 1,097 USD/EUR. Vývoj eurodolaru mohou tento týden výrazněji ovlivnit dva faktory. Prvním bude středeční jednání americké centrální banky Fedu. Druhým bude předběžný výsledek amerického HDP za 2. čtvrtletí, který bude zveřejněn ve čtvrtek.


Očekávaná data a události  


• Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (červen)
• Německo: Ceny dováženého zboží (červen), IFO index podnikatelské nálady (červenec)
• USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (červen)
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností