Akcenta top

Ranní zprávy 27.7.2016

Ranní zprávy 27.7.2016
CZ2016-07-27 

Klíčové události

  • Slovensko: Běžný účet platební bilance v květnu v deficitu 115 mil. EUR. 
  • Maďarsko: Centrální banka MNB ponechala úrokové sazby. Hlavní zápůjční sazba zůstává na 0,9 %.
  • USA: Index PMI ve službách v červenci poklesl z 51,4 b.na 50,9 b. Richmondský Fed index v červenci vzrostl z -7 b. na 10 b. Prodeje nových domů v červnu +3,5 % m/m na 592 tisíc. Conference Board – spotřebitelská důvěra v červenci poklesla z 98 b. na 97,3 b. S&P/Case-Shiller index cen domů v květnu +5,2 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: K vývoji na měnovém páru koruna s eurem nelze napsat nic nového. Obchodování nadále probíhá v těsné blízkosti hranice 27 CZK/EUR a v dohledné době je nepravděpodobné, že by se kurz od současných hodnot významně vzdálil. Na jednu stranu, koruna vzhledem k intervenčnímu režimu ČNB momentálně nemá prostor k posílení, a na druhou stranu, v současné době nejsou patrné žádné faktory, které by měly potenciál domácí měnu zásadněji oslabit. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruně se vůči americkému dolaru nejdříve dařilo posilovat. Po poledni však obrátila směr, a nejen že veškeré zisky umazala, ale přesunula se do červených čísel a uzavřela na 24,60 CZK/USD. Volatilita koruny vůči zlotému byla poměrně nízká. Kolem 17. hodiny se kotovala na 6,202 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Co se týče zbylých středoevropských měn, tak forint vůči euru umazal zisky z pondělí a do pozdních odpoledne oslabil k úrovni 313,3 HUF/EUR. Zasedání MNB žádné překvapení nepřineslo a do vývoje forintu se výrazněji nepromítlo. Zlotý v průběhu dopoledne slábl, aby následně tyto ztráty korigoval a ukončil na 4,357 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se během dne odehrály pohyby na obě strany. Na vrch mělo nejdříve euro, později se do vedení dostal americký dolar. V závěru evropské seance se eurodolar kotoval na hranici 1,098 USD/EUR. Výsledky dat ze Spojených států dopadly vesměs dobře. Červnové prodeje nových domů předčily očekávání, a rovněž i červencová spotřebitelská důvěra dopadla lépe (zaznamenala jen mírný pokles), než se odhadovalo. Přestože dnes bude opět zveřejněno hned několik důležitých makrodat, tak pozornost bude věnována primárně zasedání americké centrální banky (Fedu), které se uskuteční ve večerních hodinách našeho času.

Očekávaná data a události

  • Německo: GfK index spotřebitelské nálady (srpen), Ceny dováženého zboží (červen)
  • Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (červen)
  • USA: MBA žádosti o hypotéku (týden), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (červen), Rozjednané prodeje domů (červen), Zasedání Fedu
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností