ČR: Podle viceguvernéra ČNB, V. Tomšíka, pokračující kvantitativní uvolňování v eurozóně a nulové úrokové sazby ve většině vyspělých zemí představují pro ČNB značná omezení. Podle České bankovní asociace letos domácí ekonomika vzroste o 3,2 % oproti dřívějším 2,6 %. V roce 2018 ekonomika vzroste o 2,7 %.
USA: Prodeje novostaveb v červnu vzrostly o 0,8 % m/m na 610 tis. Americká centrální banka (Fed) ponechala hlavní úrokovou sazbu v rozmezí 1 – 1,25 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve středu i nadále odehrávalo především na horní straně hladiny 26 CZK/EUR. Včera nebyla zveřejněna žádná důležitější data z domácí ekonomiky. Před blížícím se zasedáním bankovní rady ČNB se k měnové politice vyjádřil viceguvernér V. Tomšík. Podle Tomšíka představuje současná uvolněná měnová politika Evropské centrální banky (ECB) omezení pro případné zvýšení úrokových sazeb ČNB. To by totiž vedlo k prohloubení rozdílu mezi sazbami v eurozóně a v ČR, zvýšilo by to tlak na posílení koruny a výsledně se promítlo i do slabšího růstu inflace. Téměř s jistotou tak lze říci, že V. Tomšík nebude na zasedání bankovní rady 3. srpna tím, kdo zvedne ruku pro zvýšení úrokových sazeb. Zbývající členové bankovní rady již tak čitelní nejsou a zvýšení sazeb tak 3. srpna zůstává i nadále otevřené.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna během středy pohybovala především těsně pod hladinou 22,40 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování lehce nad úrovní 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru ve středu mírně oslabil, když se obchodovalo primárně v rozmezí 305 – 306 HUF/EUR. Druhá regionální měna, polský zlotý, vůči euru naopak mírně posílila a v závěru odpoledne se pohybovala v blízkosti hladiny 4,25 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu během dne obchodování vměstnalo do rozmezí 1,161 – 1,165 USD/EUR. Očekávanou událostí byl výsledek zasedání Americké centrální banky (Fed). Poté, co Fed zveřejnil, že ponechává úrokové sazby beze změny a inflaci na ročním horizontu vidí lehce pod 2 %, tak euro obratem posílilo k úrovni 1,17 USD/EUR (není vidět na grafu, který zobrazuje situaci do 19 hod.).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Peněžní nabídka M3 (červen)
Německo: Index spotřebitelské důvěry GfK (srpen)
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (červen), Obchodní bilance (červen)