Klíčové události
- ČR: Souhrnný index ekonomické důvěry v srpnu vzrostl na -2 body z červencových -3,4 bodu a je tak nejvyšší hodnotě od loňského června. Důvěra vzrostla jak mezi podniky (nejvíce ve službách a v obchodě), tak i mezi spotřebiteli. K poklesu důvěry naopak došlo ve stavebnictví.
- Polsko: Tržby v maloobchodě v červenci vzrostly o 4,3 % r/r. Míra nezaměstnanosti se v červenci snížila na 13,1 % z červnových 13,2 %.
- USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červenci poklesly o 7,3 % a zaznamenaly tak nejsilnější propad od loňského srpna. Po očištění o volatilní dopravní prostředky objednávky poklesy o 0,6 %. Index výrobní aktivity z okolí Dallasu v srpnu vzrostl na 5 bodů z červencových 4,4 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruně se na začátku nového týdne dařilo. Na měnovém páru s eurem se během dne několikrát obchodovalo těsně nad hladinou 25,60 CZK/EUR a koruna si tak ještě o několik haléřů vylepšila maximum z minulého týdne. K výraznějšímu posílení koruny však nedošlo a ta uzavírala v blízkosti hladiny 25,65 CZK/EUR. Z domácí ekonomiky nebyla kromě ranní statistiky důvěry podniků a spotřebitelů v domácí ekonomiku zveřejněna žádná důležitá data.
- K výraznějším pohybům nedošlo ani na měnovém páru koruny s americkým dolarem, kde se obchodovalo v několikahaléřovém pásmu pod hladinou 19,20 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna hned zkraje dne posílila o několik haléřů.
- Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru mírně oslabil a v závěru dne se obchodovalo kolem hladiny 4,23 PLN/EUR. Lepší ekonomická data byla vyvážena zhoršeným výhledem na polský rating od agentury Fitch. Maďarský forint k euru z denního nadhledu stagnoval kolem hladiny 298 HUF/EUR.
- Obchodování na hlavním měnovém páru bylo poznamenáno britským státním svátkem, což vedlo k nižší obchodní aktivitě. Až do zveřejnění statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby se nic zajímavého nedělo. V reakci na horší data z USA euro nejprve posílilo, avšak v dalších hodinách o své zisky opět přišlo a z denního nadhledu mírně oslabilo. Drtivá většina obchodů se uskutečnila v pásmu 1,336 -1,339 USD/EUR.
Dnešní očekávaná data a události
- Německo: Index Ifo (srpen)
- Maďarsko: Zasedání maďarské centrální banky
- USA: Index spotřebitelské důvěry (srpen)