Akcenta top

Ranní zprávy 27.8.2018

Ranní zprávy 27.8.2018
CZ2018-08-27 

Klíčové události

  • ČR: Český statistický úřad (ČSÚ) uvedl, že souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku v srpnu oproti červenci vzrostl o 0,4 bodu na hodnotu 99,1 bodů. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně zvýšil o 0,8 bodu na 96,9 bodů a indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 1,5 bodu na 110,3 bodů. Ve srovnání se srpnem loňského roku jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.
  • Německo: Hrubý domácí produkt ve 2. kvartále +0,5 % k/k a +2,3 % r/r. 
  • Polsko: Míra nezaměstnanosti v červenci na úrovni 5,9 %. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna se v pátek nepatrně rozhýbala, a to směrem ke slabším hodnotám. V průběhu dne oslabila zhruba o 5 haléřů a týden završila v blízkosti 25,77 CZK/EUR. Výsledky srpnových konjunkturálních ukazatelů neměly na dění na trhu žádný vliv. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna si vůči americkému dolaru připsala slušné zisky a do konce obchodní seance posílila k úrovni 22,16 CZK/USD. Momentálně je tak na nejsilnějších hodnotách za poslední měsíc. Na páru se zlotým domácí měna naopak nabrala ztráty a do pozdního odpoledne se obchodování přesunulo k 6,026 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny vůči euru v závěru týdne posílily. Maďarský forint si do pozdního odpoledne polepšil k hladině 323,4 HUF/EUR a polský zlotý se kolem 17. hodiny kotoval na 4,273 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru jsme byli svědky posilování společné evropské měny, která si do konce evropské seance polepšila k hranici 1,163 USD/EUR. Guvernér americké centrální banky (Fedu) Jerome Powell při svém pátečním vystoupení v Jackson Hole uvedl, že zvyšování úrokových sazeb prospívá americké ekonomice, a že Fed je připraven sazby dále zvyšovat. Dle Powellových slov je americká ekonomika v silné kondici, inflace se nachází v blízkosti 2 % inflačního cíle banky a lidem, kteří hledají ve Spojených státech práci, se daří ji nacházet. Pokud bude současná dynamika růstu ekonomiky a zaměstnanosti pokračovat, další zvyšování sazeb bude pro ekonomiku vhodné, řekl Powell. Podle něj je postupné zvyšování sazeb nejlepší volbou, jak chránit oživení americké ekonomiky, zachovat růst zaměstnanosti tak silný, jak jen lze a udržet inflaci pod kontrolou. Guvernér Fedu se ale zároveň vyhnul komentovat nedávnou kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který vyjádřil silný nesouhlas se zvyšováním úrokových sazeb. 

Očekávaná data a události

  • Německo: IFO index podnikatelské nálady (srpen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností