Klíčové události
- ČR: Česká národní banka (ČNB) ponechala úrokové sazby podle očekávání beze změny na úrovni 0,05 % a oznámila, že sazby zůstanou na současné hodnotě, dokud nevzrostou inflační tlaky. Trh se kolem poledne zaměřil především na vyjádření bankovní rady k otázce využití devizových intervencí, pro které hlasování dopadlo negativně. I přes utlumení spekulací o jejich aktuálním využití, které vyvolala silná podpora například guvernéra Miroslava Singera, centrální banka nadále uvádí, že je připravena intervenovat, pokud bude potřeba uvolňovat měnovou politiku. Po zasedání také zaznělo, že pravděpodobnost využití tohoto nástroje zůstává i nadále vysoká.
- USA: Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti se do 21. září snížil na 305 tisíc, uvedlo v týdenní statistice americké ministerstvo práce. Počet rozjednaných smluv na nákup starších nemovitostí klesá, v srpnu se index PHSI snížil o 1,6 % na 107,7 bodů. Hrubý domácí produkt Spojených Států vzrostl ve druhém čtvrtletí o 2,5 %, uvedlo ministerstvo obchodu. Jedná se o nejrychlejší růst od třetího čtvrtletí 2012.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna během dne sbírala významné zisky, dopomohlo jí k tomu zejména rozhodnutí České národní banky prozatím neintervenovat do kurzu domácí měny. Koruna, která se před polednem kotovala nad hranicí 25,80 CZK/EUR posílila do závěru obchodní seance na hladinu 25,64 CZK/EUR.
- Pozitivní vývoj koruny se odrážel i na páru s dolarem. V pozdních odpoledních hodinách se kurz pohyboval na úrovni 19,02 CZK/USD a v průběhu dne si tak koruna připsala přes 10 haléřů.
- Obchodování ve zbytku středoevropského regionu bylo doprovázeno pouze střídmou volatilitou. Forint se během dne pohyboval v úzkém pásmu 299,0 – 300,0 HUF/EUR, ukončil na 299,6 HUF/EUR. Zlotý nepatrně ztrácel, kolem 17. hodiny se kotoval na 4,231 PLN/EUR.
- Na hlavním měnovém páru se včera dařilo dolaru, který korigoval své ztráty z předchozího týdne. Kurz eurodolaru se z ranních úrovní kolem 1,352 USD/EUR snížil do pozdního odpoledne na 1,348 USD/EUR. Posílení dolaru mohla během dne pomoci i nová data ze Spojených států.
Dnešní očekávaná data a události
- SR: Index cen výrobců (srpen)
- Maďarsko: Míra nezaměstnanosti (srpen)
- Německo: Index spotřebitelských cen (září)
- Eurozóna: Projev prezidenta ECB, Spotřebitelská důvěra (září), Ekonomický sentiment (září)
- USA: Spotřebitelská důvěra (září), Projevy členů Fedu, Jádrový index výdajů na osobní spotřebu (srpen)